Regularna dbałość o stan powietrza to bezpośrednio lepsze samopoczucie i koncentracja, a co za tym idzie efektywniejsza nauka i praca. Natomiast długotrwale, możemy oczekiwać skuteczniejszej walki z infekcjami oraz mniejszych dolegliwości związanych z alergią. Zdrowe powietrze w domu oznacza także brak wilgoci w mieszkaniu i związanego z tym nieprzyjemnego zapachu.

Jak dbać o czyste powietrze?

Media regularnie biją na alarm w związku z przekraczającym normy stanem smogu. Powstaje on w wyniku spalania paliw niskiej jakości, kumulujących się zanieczyszczeń pochodzących z wzrastającego ruchu drogowego oraz coraz gęstszej, betonowej zabudowy. Choć, najdotkliwiej cierpią dzieci, seniorzy, alergicy oraz osoby zmagające się z chorobami układu oddechowego, to na negatywny wpływ zanieczyszczeń narażeni jesteśmy wszyscy. Wysuszone powietrze jest idealnym nośnikiem pyłów, alergenów i wirusów, które atakują nasze drogi oddechowe. Warto pamiętać, że w zamkniętych pomieszczeniach powietrze jest zawsze kilkukrotnie bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. Przedstawiamy 5 praktycznych sposobów na czyste powietrze w mieszkaniu.

Sposób 1 – zielone filtry, czyli rośliny oczyszczające powietrze

Rośliny doniczkowe to dobry i tani sposób, aby polepszyć mikroklimat we wnętrzu. Niektóre z nich wychwytują bowiem kurz i pochłaniają szkodliwe dla zdrowia substancje, np. aceton czy benzen. Działają więc podobnie jak zwykłe filtry oczyszczające powietrze. W domu na kwietniku powinny więc znaleźć się zwłaszcza paprocie, draceny, figowce, filodendrony, bluszcze czy popularne i lubiane fikusy.

Filtracyjna wydolność roślin jest na tyle skuteczna, że spotkała się z zainteresowaniem NASA, która od 1989 roku przeprowadzała badania nad najlepiej oczyszczającymi powietrze gatunkami. Za filtrację w roślinach, w dużym stopniu odpowiada system korzeniowy, a także mikroorganizmy występujące w glebie. Dlatego polecaną metodą ustawienia donic, jest zachowanie dostępu świeżego powietrza do korzeni. Co istotne, aby w pełni wykorzystać moc filtracyjną, na każdą roślinę powinno przypadać 10 m2 pomieszczenia. Po wnikliwych analizach, NASA wytypowała chryzantemę wielokwiatową oraz dracenę odwróconą jako najbardziej wydajne okazy.

Sposób 2 – codzienne wietrzenie nawet zimą

To jedna z lepszych metod, która pozwoli nam pozbyć się z domu zanieczyszczonego powietrza. Wietrzyć powinno się krótko, ale intensywnie, również w niepogodę i w zimie. Kilkuminutowy przeciąg zapewni nam szybką wymianę powietrza na świeże. Pamiętajmy jednak, że wentylacja naturalna zależy od warunków atmosferycznych i jakości powietrza na zewnątrz, przez co może być mało wydajna w okresie smogu.

Sposób 3 – kontrola wilgoci w pomieszczeniu

Właściwa wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych to 40-60%. Szczelne okna i termomodernizacje budynków sprawiają jednak, że mieszkania stają się po prostu hermetyczne. A w wilgotnym powietrzu łatwiej kumulują się zanieczyszczenia. Aby mieć pewność co do właściwego poziomu wilgotności w pokoju czy kuchni, warto zaopatrzyć się w wilgotnościomierz. Skutecznym rozwiązaniem na zbyt wilgotne powietrze jest sprawnie działający system wentylacji, który bezproblemowo wyprowadzi zużyte powietrze na zewnątrz. Pamiętajmy jednak, że aby zapewnić w domu swobodny obieg powietrza, nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych. W osuszaniu pojedynczych pomieszczeń doraźnie mogą nam pomóc także osuszacze powietrza.

Sposób 4 – domowe oczyszczacze powietrza

Przenośne oczyszczacze powietrza o niewielkich gabarytach to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla alergików. Dzięki specjalnym filtrom urządzenia te zasysają wszystkie zanieczyszczenia do środka, gdzie poddają je oczyszczaniu. Powietrze, które wraca do pomieszczenia, jest już wolne od niepożądanych alergenów, pyłów czy cząstek kurzu. Ze względu na cichą pracę można śmiało postawić oczyszczacz w sypialni czy dziecięcym pokoju. Większość z nich monitoruje stan zanieczyszczenia powietrza przez całą dobę, włączając się wtedy, gdy poziom pyłów i kurzu jest zbyt wysoki.

Sposób 5 – montaż klimatyzacji

Montaż systemu klimatyzacji to nie tylko wygoda sterowania temperaturą w całym domu. Klimatyzacja umożliwia jednoczesną wentylację, filtrację i osuszanie powietrza. Dopasowany do potrzeb konkretnego mieszkania projekt to pełna kontrola wszystkich parametrów. Klimatyzatory sprawnie poradzą sobie z usunięciem z powietrza pyłów, roztoczy, zarodków grzybów, pleśni i bakterii. Przy okazji pozbędziemy się też niechcianych zapachów.