Jak stropy regulują przepływ powietrza?

Dedykowana specyfice sal operacyjnych wentylacja wyporowa powoli, ale skutecznie wyprowadza zużyte powietrze na zewnątrz i jednocześnie dostarcza czyste. Podczas całego procesu nie dochodzi do mieszania się powietrza ani przeciągów. Kratki wentylacyjne wyciągowe w znacznej przewadze umieszcza się tuż nad podłogą w strefach najbardziej odległych od stołu operacyjnego, aby uniknąć jakichkolwiek zawirowań powietrza, które mogą zagrozić pacjentowi lub personelowi (np. poprzez niekontrolowane rozprzestrzenienie się gazów anestezjologicznych, w tym podtlenku azotu). Stropy laminarne pozwalają regulować prędkość przepływu powietrza tak, by w obrębie stołu operacyjnego nie przekraczała ok. 0,25 m/s. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia 80% powietrza jest odprowadzane dołem, a tylko pozostała część górą. W celu zatrzymania powietrza przenikającego do sali operacyjnej z sąsiednich pomieszczeń system wentylacji pracuje w trybie ciągłym, utrzymując w sali podwyższone ciśnienie. Jakość powietrza pozostaje więc pod całodobową kontrolą. Poza czystością powietrza na sali operacyjnej ważne są pozostałe parametry. Temperatura powinna oscylować w przedziale 22-25 stopni C, a optymalna wilgotność ok. 55%. Z kolei ilość drobin zanieczyszczeń na metr sześcienny waha się w przedziale 70-700 w zależności od klasy czystości. Różnica między temperaturą panującą na sali a nawiewem to maksymalnie 1 stopień C.

Projekty dostosowane do warunków i norm

Stropy laminarne projektuje się z myślą o nowych budynkach, ale też modernizacji już działających pomieszczeń. Wiąże się to nie tylko z dużą konkurencją w branży i rosnącymi oczekiwaniami pacjentów, ale też z koniecznością dostosowania klinik do europejskich standardów. Poza szpitalami z takiego rozwiązania mogą skorzystać właściciele gabinetów kosmetycznych, medycyny estetycznej, zabiegowych, farmaceutycznych, laboratoryjnych etc. Stropy laminarne nie posiadają otworów rewizyjnych, które umożliwiają dostęp do instalacji w celu jej oczyszczenia. Zgodnie z przepisami nie instaluje się ich w pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach higienicznych. Poza tym konstrukcja stropów jest odporna na korozję i środki dezynfekujące, dlatego czyszczenie instalacji, jak i jej konserwacja powinny być przeprowadzane przez profesjonalny serwis, który wystawi zaświadczenie o wykonanym przeglądzie i przedstawi badania mikrobiologiczne stanu kanałów wentylacyjnych. W tego typu obiektach instalacja powinna być sprawdzana i odgrzybiana nie rzadziej niż co 2 lata.

Stropy laminarne są zalecane w takich obiektach służby zdrowia, jak OIOM-y, izolatki oraz pomieszczenia szpitalne, w których przebywają pacjenci z obniżoną odpornością. Układy laminarne przyczyniają się do zachowania komfortu cieplnego i bezpieczeństwa wykonywania zabiegów. Odpowiednio wyregulowana temperatura ma też wpływ na pracę maszyn i urządzeń, które wolniej się zużywają.