Jeden puryfikator potrafi zlikwidować zanieczyszenia na przestrzeni do 50 m2. Oczyszczacze usuwają drobne związki lotne, wirusy oraz bakterie, które są mniejsze od 0,3 µm (mikro metra). Pozbędą się również kurzu oraz sierści. Niektóre modele mogą być uzupełnione w filtry zero-waste, które z łatwością można umyć ręcznie lub w zmywarce, bez konieczności wymiany na nowe. Dodatkowym udogodnieniem są funkcje nawilżania i chłodzenia, które są jednak mniej wydajne niż w przypadku tradycyjnych klimatyzatorów. Urządzenia są intuicyjne i łatwe w obsłudze, a szeroka gama rozwiązań pozwala nam na dobranie odpowiedniego sprzętu do naszego metrażu. Producenci oczyszczaczy zamieszczają dokładną specyfikacje puryfikatorów, która określi, ile metrów kwadratowych będą w stanie oczyścić oraz w jakim pomieszczeniu sprawdzą się najlepiej.

Regulacja temperatury a czyste powietrze

Aby zadbać o wysoką jakość powietrza w małym mieszkaniu możemy zdecydować się na nowoczesny system klimatyzacji. Popularnym rozwiązaniem w urządzeniach klimatyzacyjnych jest montaż filtrów HEPA, które pozbędą się zanieczyszczeń na powierzchni całego mieszkania. Filtry zamontowane w klimatyzatorach potrafią wyłapać cząsteczki organiczne, takie jak PM 2,5, które są składnikiem smogu. Jest to szczególnie ważna funkcja w okresie grzewczym, kiedy gwałtownie spada jakość powietrza na zewnątrz. W przypadku małego metrażu możemy zdecydować się na jeden system, który zadba o wysoką jakość powietrza na terenie całego mieszkania. Najpopularniejszym rozwiązaniem dedykowanym do niewielkich przestrzeni są jednostki typu split. Urządzenia posiadają funkcję samooczyszczenia i informują nas, gdy będzie potrzebny serwis instalacji. Komfort użytkowania uzupełnia tryb cichej pracy oraz intuicyjne sterowanie klimatyzatorem przez panel dotykowy lub pilot. Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu systemowi jesteśmy w stanie kontrolować jakość powietrza z jednego miejsca.

Zamontowanie takiej instalacji w domu pozwoli nam połączyć oczyszczanie i regulację temperatury przy pomocy jednego urządzenia. Nowoczesny sprzęt posiada również tryb energooszczędny, który ograniczy koszty eksploatacyjne. Należy jednak pamiętać, że jego skuteczność zależy od regularnych serwisów oraz czyszczenia zamontowanych filtrów. Zarówno klimatyzator jak i puryfikator nie zajmują dużo miejsca, różnią się jednak kosztem i ingerencją w strukturę pomieszczeń. Wybierając urządzenie do mieszkania należy uwzględnić dostępny budżet oraz wydajność i zasięg pracy oczyszczacza. Dla pewności warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy pomogą nam w podjęciu decyzji.