Ponadto rekuperacja zapewnia prawidłowy obieg powietrza niezależnie od pory roku i obecnych warunków atmosferycznych (jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej), dlatego zjawisko pojawienie się na ścianach pleśni lub grzybów jest zredukowane do minimum.

Wygoda – pełna automatyzacja instalacji wentylacji

Nowoczesne rekuperatory można programować i sterować nimi zdalnie za pomocą smartfona, tabletu lub specjalistycznego panelu, który umieszcza się w miejscu dostępnym dla wszystkich domowników. Rekuperator rozbudowany o automatykę reguluje swoją pracę oraz dostosowuje ilość świeżego powietrza do aktualnego zapotrzebowania. Poprzez czujniki rozmieszczone w pomieszczeniach do urządzenia zostają dostarczone informacje o stanie jakości wewnątrz. Dzięki temu rekuperator samodzielnie może kontrolować swoje działanie bez ingerencji użytkownika. Jeżeli w domu przebywa przez dłuższy czas więcej osób niż zazwyczaj, urządzenie pracuje intensywniej, natomiast kiedy mieszkanie pozostaje puste – rekuperator spowalnia swoją pracę. Dodatkowo użytkownik zyskuje dostęp do wszystkich funkcji diagnostycznych oraz parametrów powietrza, takich jak jego aktualna jakość, temperatura czy wilgotność. Jeżeli rekuperator wyposażony jest w odpowiednie sterowniki, istnieje możliwość podłączenia go do układu zarządzania budynkiem BMS, na który może składać się zarządzanie oświetleniem, systemem antywłamaniowym, ogrzewaniem i klimatyzacją czy obsługą domowego sprzętu AGD. W ten sposób możemy wygodnie sterować wszystkimi instalacjami, siedząc na kanapie lub monitorować ich stan, przebywając na urlopie.

Oszczędność – ogrzewaj w zimie, chłódź latem

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego. Dzięki temu źródło ciepła (piec gazowy, pompa ciepła etc.) nie musi intensywnie pracować, ponieważ ciepło zostaje wewnątrz domu. Chociaż montaż rekuperacji jest stosunkowo drogi, w przypadku budowy domu szybko się zwróci, ponieważ nie musimy stawiać kominów wentylacyjnych, których koszt niejednokrotnie przekracza 12 tys. złotych. Jeżeli modernizacji poddajemy istniejącą już wentylację, kominy zaślepiamy lub wyburzamy. Wtedy możemy również zmniejszyć liczbę oraz powierzchnię kaloryferów lub z niektórych po prostu zrezygnować – to kolejne oszczędności. Do instalacji wentylacji mechanicznej możemy także dołączyć gruntowy wymiennik ciepła (GWC), dzięki niemu będziemy cieszyć się chłodem w trakcie sezonu letniego. GWC wstępnie ogrzewa powietrze w zimie i chłodzi je w lecie, a energię do tego pozyskuje z niewyczerpalnych zapasów znajdujących się w glebie.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to wygoda dla użytkowników, jednak przede wszystkim ten typ filtrowania powietrza najskuteczniej je oczyszcza. Zapewnia bezpieczny i zdrowy mikroklimat wewnątrz, a poprzez możliwość automatyzacji pozwala urządzeniu na inteligentne zarządzanie parametrami powietrza i dopasowywanie ich wartości do obecnego zapotrzebowania, wynikającego np. z większej ilości osób przebywających  w środku podczas świąt lub innych, rodzinnych spotkań.