Niskie koszty eksploatacji

Cena za ogniwa gwałtownie spadła w 2018 roku przez ograniczenie chińskich inwestycji w systemy fotowoltaiczne. To zamieszanie spowodowało, że na rynku wystąpiła nadpodaż modułów, co przełożyło się na realny spadek ich cen. Co więcej, większość z paneli posiada gwarancję na 25, 30 lat, a ich czas efektywnego użytkowania obliczono na ponad 30 lat. Będziemy więc pewni, że koszty związane z inwestycją zwrócą się szybciej, a sama instalacja będzie efektywnie spełniała swoją funkcję przez bardzo długi czas.

Zdecydowanym atutem systemów fotowoltaicznych jest to, że nie wymagają dodatkowej obsługi i interwencji człowieka. Nowoczesne układy solarne posiadają funkcję wykrywania błędów. W panelach zamontowane są diody, które w przypadku usterek wyłączają jedynie to ogniwo, w którym wykryto nieprawidłowości. Pozwala to działać innym jednostkom bez konieczności przerwy w pobieraniu energii. Instalacja więc produkuje energię w sposób prawie bezobsługowy. Oprócz samego montażu i cyklicznego sprawdzenia efektywności systemów, nie musimy ingerować w sam system ogniw.

Jakie ogniwa wybrać?

Przydomowa elektrownia o mocy 4kW zaspokoi potrzeby prądu dla czteroosobowej rodziny na cały rok. Właśnie dlatego dobór instalacji fotowoltaicznej do naszego dom jest bardzo istotny. Podczas audytu firma zajmująca się instalacją oceni możliwości posesji i dobierze odpowiednie rozwiązanie, nawet przy dużym zacienieniu. Co więcej, jeśli nie odpowiada nam wygląd i ilość miejsca, która zostanie zajęta przez moduły, możemy wybrać takie modele, które odpowiednio dostosują się do naszych wymagań.

Same panele fotowoltaiczne różnią się rozłożeniem oraz rozmiarem. Nowoczesne rozwiązania oferują nam panele half albo tri-cut. Są to ogniwa podzielone na kilka części, które są mniejsze od standardowego panelu, przy utrzymaniu tej samej wydajności. Takie instalacje pozwalają nam na osiągnieciu tej samej mocy z mniejszej powierzchni panelu. Ponadto są to rozwiązania niskoemisyjne, zarówno w fazie produkcji, jak i podczas użytkowania.

Słońce niewyczerpalne źródło energii

Jedną z głównych obaw przed zakupem instalacji fotowoltaicznej jest dostęp do światła słonecznego na swojej posesji. Czy nasz dom jest wystarczająco naświetlony, aby inwestycja była opłacalna? Polska leży w tej samej strefie klimatycznej co Niemcy, które są liderem w ilości zainstalowanych ogniw w całej Europie. Cały obszar naszego kraju jest jednolicie nasłoneczniony, więc montaż instalacji fotowoltaicznej nie jest niemożliwy. Korzystając z usługi specjalistów możemy dobrać system, który idealnie wpasuje się do warunków występujących na posesji.

Na sprawność i skuteczność instalacji wpływa wiele czynników związanych z samym montażem, jak rodzaj i rozmieszczenie modułów, ich orientacja na dachu lub gruncie, kąt nachylenia czy procent zacienienia posesji. Wszystkie czynniki analizowane są na etapie przeprowadzania audytu przez firmę zajmującą się dostawą systemu. Dobrze dobrany projekt zagwarantuje nam, że ogniwa będą pracować sprawnie i nie będą wymagać korekty. Co więcej, panele fotowoltaiczne mogą produkować prąd w dni z dużym zachmurzeniem z taką samą skutecznością jak w dni słoneczne. W połączeniu z energooszczędną klimatyzacją, pompą ciepła i rekuperacją możemy stworzyć źródło energii, które obniży koszty eksploatacji wszystkich naszych systemów do minimum

Praca instalacji fotowoltaicznej przerywana jest jedynie w nocy, gdy zupełnie nie mają dostępu do słońca. Należy więc uwzględnić warunki naszej posesji już w pierwszej fazie projektowania instalacji, aby osiągnąć najlepszą jakość systemu do pobierania energii.

Zielony budynek, świadomy dom

Jeśli w odpowiedni sposób pobralibyśmy energię ze słońca, moglibyśmy zaspokoić zapotrzebowanie ludzkości na prąd na aż 25 lat. Systemy fotowoltaiczne to nie tylko oszczędność, jest to również sposób na stworzenie domu, który jest bezpieczny dla środowiska. Dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu możemy przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, które powstają podczas pracy dużych elektrowni. Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, wybieramy rozwiązania zdrowe dla Ziemi.

Pamiętajmy jednak, że efektywność oraz jakość systemu zależy od jego montażu, dlatego warto skorzystać z usług sprawdzonej firmy. Dzięki temu unikniemy problemów, a nasz dom stanie się przyjaznym środowisku, niskoemisyjnym bu