Klimatyzacja jako luksus tylko dla wybranych to mit, którego korzenie sięgają czasów, gdy w Polsce dopiero zaczęły pojawiać się pierwsze urządzenia do chłodzenia pomieszczenia. To jednak odległa przeszłość, a branża HVAC rozwinęła technologie – zarówno pod kątem efektywności pracy, jak i energooszczędności. Dostosowano również urządzenia do potrzeb budownictwa mieszkaniowego. Dzięki temu klimatyzatory nie potrzebuje ogromnych ilości energii do pracy. Jak obliczyć koszt użytkowania urządzenia? Wystarczy znać wartość poboru prądu konkretnej jednostki (kWh) oraz aktualną stawkę energii elektrycznej według naszej taryfy.

Przyjmuje się, że schłodzenie 10 metrów kwadratowych pomieszczenia o standardowej wysokości 2,5 metra to zużycie energii na poziomie 1 kWh. Zakładając, że chcemy zainstalować klimatyzator w pokoju o wielkości 20 metrów kwadratowych, a według naszej taryfy płacimy 0,7 zł/kWh, otrzymujemy wynik 1,40 zł (zużycie energii kWh x cena energii) za godzinę pracy urządzenia. Klimatyzator nie będzie jednak używany przez nas przez całą dobę. Dla uzyskania komfortowej temperatury wystarczy, by pracował tylko przez kilka godzin, kiedy przebywamy w domu i jest najcieplej. Przy 3 godzinach pracy dzienny koszt wynosi więc 4,20 zł. Zakładając, że wysokie temperatury będą utrzymały się wyjątkowo długo – np. przez 20 dni – klimatyzacja miesięcznie będzie nas kosztować 84 zł. Nie jest to duży wydatek, a w okresie gorszej pogody, ulegnie on zmniejszeniu.

Oczywiście koszty energii elektrycznej to nie jedyne wydatki, jakie wiążą się z użytkowaniem klimatyzacji. Urządzenia wymagają również serwisowania, najlepiej dwa razy w roku. Przegląd i przeczyszczenie jednostek klimatyzatora, to pewność jego poprawnego funkcjonowania, a także jakości powietrza, którym oddychamy. Koszt takiej usługi to około 200 zł. Na tym kończą się opłaty stałe.

Oczywiście inwestycja wiąże się z początkowym wydatkiem na zakup klimatyzatora oraz jego instalację (koszty uzależnione są od rodzaju urządzenia oraz charakterystyki mieszkania czy domu), ale produkt dobrej jakości posłuży nam lata.