są wszystkie klimatyzatory pokojowe, wyłapują niechciane drobiny, przekształcając je w cząsteczki H2O i nawilżając przy tym powietrze. Należy również pamiętać o odpowiednim czyszczeniu oraz serwisowaniu jednostek klimatyzacyjnych. Osadzające się drobinki kurzu oraz wilgoć, która skrapla się podczas schładzania, będzie sprzyjała rozwojowi pleśni i grzybów, a to jest szkodliwe dla dzieci, szczególnie noworodków, u których układ odpornościowy jest jeszcze słaby. Filtry powinny być więc czyszczone lub wymieniane nie rzadziej niż raz na kwartał. W przypadku filtrów wielorazowego użytku możemy z łatwością oczyścić je za pomocą odkurzacza lub ciepłej wody. Dzięki specjalnym filtrom urządzenia te zasysają wszystkie zanieczyszczenia do środka, gdzie poddają je oczyszczaniu.

Komfort dla całej rodziny

Dzięki klimatyzatorom z inteligentnym i precyzyjnym sterowaniem mamy możliwość dostosowania warunków, nawet w najbardziej wymagających pomieszczeniach takich jak pokoje dziecinne i sypialnie. Zapewnienie odpowiedniej temperatury w sypialniach zapewni domownikom spokojny i zdrowy sen. Oprócz tego nowoczesne klimatyzatory wyposażone w funkcję zmiennej temperatury czynnika chłodniczego zapobiegną przeciągom, które są główną przyczyną przeziębień, a inteligentne czujniki skierują nawiew chłodnego powietrza z dala od osób przebywających w pomieszczeniu. Z kolei automatyczne dostosowanie temperatury zapewni komfortowe warunki wszystkim domownikom. Ważny również jest wybór odpowiedniego miejsca dla jednostki wewnętrznej. Możemy wybierać pomiędzy klimatyzatorami ściennymi, przypodłogowymi oraz kasetonowymi, które umieszczane są w konstrukcji sufitu podwieszanego. Ostatni rodzaj klimatyzatorów dedykowany jest do pomieszczeń wysokich, a dzięki takiemu położeniu zapewni on równomierne rozprowadzenie powietrza. Przy wyborze powinniśmy zwrócić również uwagę na poziom hałasu, jaki będzie wytwarzany przez jednostkę wewnętrzną, ponieważ może ona zaburzać spokojny sen dziecka. Dlatego nowoczesne klimatyzatory posiadają funkcję cichej pracy w trybie chłodzenia, dzięki czemu poziom hałasu jest zredukowany do minimum.

Prawidłowe użytkowanie klimatyzatora 

Uważajmy na różnice temperatur, ponieważ gwałtowna zmiana może prowadzić do powstawania chorób i infekcji organizmu, dlatego użytkując klimatyzację w domu, należy robić to w sposób przemyślany i bezpieczny dla zdrowia wszystkich domowników. Różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz nie może przekraczać 7°C, natomiast jeżeli w pomieszczeniu przebywają dzieci – wartość ta powinna być zdecydowanie mniejsza. Odpowiedni zakres temperatury w schładzanym mieszkaniu wynosi od 20 do 26°C. Warto również kontrolować poziom wilgoci w pomieszczeniach. Zbyt wysokie stężenie sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów i wielu innych drobnoustrojów, natomiast zbyt niski poziom spowoduje wysuszanie się śluzówek, co może objawiać się suchym kaszlem u wszystkich domowników, a szczególnie u dzieci. Optymalny poziom wilgotności powietrza należy utrzymywać na poziomie 40-60%, dlatego większość klimatyzatorów automatycznie dostosowuje się do warunków panujących w mieszkaniu. Jeżeli nie mamy możliwości montażu instalacji klimatyzacyjnej, a poziom wilgotności jest niekorzystny, warto rozważyć zakup nawilżaczy powietrza lub pochłaniaczy wilgoci.

Zakup jednostek klimatyzacyjnych jest coraz popularniejszym rozwiązaniem w domach i mieszkaniach. Profesjonalny montaż to gwarancja niezawodności, ale ogromna rola spoczywa również na jej użytkownikach. Używane w rozsądny sposób oraz serwisowane i czyszczone będą uzdatniały powietrze oraz tworzyły przyjazny mikroklimat nawet dla najmłodszych domowników.