Nie powinni korzystać z niego właściciele zwierząt domowych – dla ludzkiego ucha ultradźwięki nie są słyszalne, ale mogą być uciążliwe dla czworonożnych pupili.

W swoim działaniu nawilżacze parowe podobne są do czajnika elektrycznego. Wbudowana grzałka podgrzewa wodę do temperatury wrzenia, a wydostająca się para nawilża powietrze. Są one zazwyczaj prostej budowy i charakteryzują się wysoką wydajnością. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy pamiętać, że w trakcie pracy zużywają stosunkowo dużą ilość energii elektrycznej. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które mają wbudowany higrostat – raz ustawiony nawilżacz będzie kontrolował, kiedy w pomieszczeniu robi się zbyt sucho lub wilgotno, i dostosowywał swoją pracę do panujących warunków. Wybierając urządzenie, należy zwrócić uwagę na jego wydajność (podawaną w kg na dobę), zużycie energii elektrycznej (czy koszty eksploatacji nie będą zbyt wysokie), pojemność zbiornika (aby nie uzupełniać go zbyt często) i poziom hałasu. Dla nawilżaczy z reguły najlepsza będzie woda filtrowana lub destylowana, chyba że w instrukcji przeczytamy o innych zaleceniach.

Klimatyzacja i wentylacja – jaki mają wpływ na wilgoć w powietrzu?

Instalacje wentylacyjno-klimatyzacyjne dostosowują parametry powietrza, tak aby zapewnić optymalny komfort cieplny. Montaż instalacji pozwoli dopasować wskaźniki temperatury, wilgotności i wyregulować stopień zanieczyszczenia. Takie rozwiązanie to spora inwestycja, ale pomoże nam skutecznie uporać się z suchym powietrzem. Warto pamiętać, że specyfika i sposób użytkowania danej przestrzeni ma bezpośredni wpływ na ustalenie tych parametrów. Stosując najlepsze jakościowo układy klimatyzacji, które posiadają w pełni zautomatyzowane systemy nadzoru, np. wilgotności i temperatury, jesteśmy w stanie stworzyć korzystny dla naszego zdrowia mikroklimat. Korzystając z nich, w pełni kontrolujemy zużycie energii, co zmniejsza koszty eksploatacji, a także nie dopuszczamy do rozwoju pleśni w naszym mieszkaniu. Prawidłowo zaprojektowana wentylacja to dopełnienie działań klimatyzacji – zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, tym samym stale dostarcza świeże. Aby maksymalnie zwiększyć komfort z przebywania w budynku, należy pamiętać o częstym czyszczeniu układów.

Regularne korzystanie z nawilżaczy powietrza w okresie grzewczym poprawi jego jakość i umożliwi pozbycie się szkodliwych zanieczyszczeń. Niektóre z urządzeń mogą być zastosowane podczas aromaterapii – wystarczy dodać kilka kropel olejków eterycznych do zbiornika na wodę. Elektryczne nawilżacze to także gwarancja równomiernego rozprowadzenia wilgotnego powietrza po mieszkaniu. Wbudowane czujniki regulują stopień nawilżenia nie dopuszczając do rozwoju pleśni i wilgoci (zobacz jak się ich pozbyć?), ciągle pracując nad komfortowymi warunkami i tworzeniem mikroklimatu w mieszkaniu.