Warto już na etapie projektowania przewidzieć miejsca, które umożliwią swobodny przepływ powietrza. W usprawnieniu wentylacji na poddaszu pomogą nam również odpowiednio dobrane okna. W ich obudowie powinny być zamontowane specjalne nawiewniki lub systemy mikrowentylacji. Latem ochroni to nasze wnętrza przed dostawaniem się fali gorącego powietrza, a zimą nie doprowadzi do nadmiernego wychładzania się pomieszczeń. Jeżeli nie mamy możliwości zmiany okien warto rozejrzeć się za wentylatorem stojącym, który pomoże w ochładzaniu pomieszczeń. Dzięki szerokiej gamie urządzeń mamy do wyboru wentylatory biurkowe lub stojące, o wyższej mocy i nowoczesnym designie. Jest to jedno z najtańszych rozwiązań, które może być skutecznym działaniem doraźnym. Aby poprawić wydajność wentylacji, często montuje się też specjalne nasady u wylotu komina.

Co zrobić, kiedy zwykły wentylator sobie nie radzi?

By na poddaszu zapanowała przyjemna, chłodna temperatura nawet podczas dużych upałów, warto rozważyć montaż klimatyzatorów. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie klimatyzatorów przenośnych, czyli monoblokowych. Ich ceny zaczynają się od 1000 zł. Spotkamy je w wersji z kółkami, dzięki czemu ich mobilność jest większa, a my możemy w łatwy sposób z jednego pomieszczenia do drugiego przenieść urządzenie. Tego typu urządzenia wymagają stałego dostępu do powietrza z zewnątrz, np. do otwartego okna, przez które wystawia się rurę wyrzutową. To właśnie dzięki niej rozgrzane powietrze jest odprowadzane z budynku. Podczas pracy urządzenia okno musi być przez cały czas uchylone, a ciepłe powietrze z zewnątrz napływa do środka. Na dłuższą metę proces schładzania może być nieefektywny. W stosunku do swojej mocy chłodniczej klimatyzatory przenośne zużywają więcej prądu, przez co kwoty na naszych rachunkach w sezonie letnim mogą się zwiększyć. Ważnym aspektem przy tym zagadnieniu jest również hałas tego typu urządzeń, co w dużej mierze może przeszkadzać przy użytkowanie takich klimatyzatorów np. w sypialni.

Bardziej zaawansowane rozwiązania, czyli splity i multisplity

Split to zdecydowanie najpopularniejszy typ klimatyzacji, składający się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Jest to droższe rozwiązanie niż monobloki, ale o wiele skuteczniejsze i bardziej komfortowe. W przypadku instalacji klimatyzacji typu split ważne jest, aby obydwa urządzenia znajdowały się blisko siebie – w ten sposób unikniemy skomplikowanych prac montażowych. Rozwiązanie to może zostać wykorzystane nie tylko podczas planowania budowy domu, ale również w przypadku modernizacji budynków już istniejących.

Wybór odpowiedniej jednostki wewnętrznej pozwoli na umieszczenie jej w dowolnym miejscu, np. na podłodze, pod sufitem lub na ścianie. Klimatyzatory typu split są dedykowane do otwartych poddaszy, w których nie ma wydzielonych pomieszczeń. W ten sposób przestrzeń zostanie równomiernie ochłodzona. Jeżeli nasze poddasze jest przedzielone na kilka oddzielnych pomieszczeń, korzystniejszym rozwiązaniem będą multisplity. Jest to ten sam rodzaj urządzenia, lecz do jednostki zewnętrznej może zostać podłączona większa liczba jednostek wewnętrznych, działających niezależnie od siebie. W ten sposób każdy z użytkowników dostosowuje odpowiednie dla siebie parametry klimatyzatora. Obie jednostki to nowoczesne rozwiązania, które dzięki swojej cichej pracy nie będą nam przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu. Jest to szczególnie ważne, jeśli zaadaptowaliśmy poddasze na pomieszczenia sypialne lub biurowe.

Nie tylko funkcja chłodzenia

Odpowiedni wybór klimatyzatora na poddasze zapewni nam nie tylko przyjemne uczucie chłodu w upalne dni, ale również polepszy nasze samopoczucie. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele nowoczesnych klimatyzatorów wyposażonych w specjalistyczne filtry. Wybór jest bardzo szeroki od filtrów HEPA usuwających prawie całkowicie kurz z powietrza, aż po filtry uwalniające witaminę C. Warte uwagi są również filtry dezodoryzujące z aktywnym węglem, które pochłaniają nieprzyjemne zapachy.

Dzięki odpowiednio dobranemu systemowi klimatyzacyjnemu jesteśmy w stanie znacznie zwiększyć komfort osób mieszkających na poddaszu. Pamiętajmy jednak, aby temperatura w schładzanych pomieszczeniach była maksymalnie o 7ºC niższa od temperatury panującej na zewnątrz, tak aby klimatyzacja nie była przyczynkiem przeziębień.