publicznej podaje, że strumień powietrza, które napływa do wnętrza budynku powinien wynosić 15 m³/h dla każdego dziecka w żłobku lub przedszkolu. Wymagania te muszą być uwzględniane przez architektów już na etapie projektowania budynku. Jeżeli nieruchomość użytkowana jest już kilkanaście lat oraz przechodziła liczne remonty oraz termoizolacje – odpowiednie warunki wentylacyjne mogą nie zostać spełnione. Brak cyrkulacji powietrza to prosta droga do zaduchu, a to będzie skutkować złym samopoczuciem podopiecznych oraz obniżonym brakiem koncentracji. Sprawna wentylacja jest podstawą dla prawidłowego przepływu powietrza. W jej usprawnieniu może pomóc montaż klimatyzacji, ale nie zastąpi jej całkowicie.

Co warto wiedzieć przed montażem klimatyzacji w przedszkolu?

Jednym z ważniejszych aspektów podczas projektowania instalacji HVAC w żłobku lub przedszkolu jest kubatura pomieszczeń, w których instalacja ma być montowana. Należy pamiętać, aby dostosować odpowiednią ilość jednostek tak, żeby pomieszczenia były schładzane ekonomicznie oraz bezpiecznie dla dzieci. Jeżeli żłobek lub przedszkole składa się z kilku sal, najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie montaż klimatyzatorów typu multisplit. Taki system pozwala na podłączenie do jednej jednostki zewnętrznej kilku wewnętrznych. Dzięki inteligentnej funkcji regulacji możemy sterować jednostkami wewnętrznymi niezależnie od siebie. W ten sposób wprowadzamy różne mikroklimaty w wielu salach jednego budynku. Klimatyzator w sali służącej do zabawy lub aktywności fizycznej powinien być ustawiony na nieco niższą temperaturę niż ten znajdujący się w sali przeznaczonej do leżakowania. Inteligentne systemy nawiewu, w które wyposażone są nowoczesne klimatyzatory, będą kierowały przepływ powietrza z dala od osób, które znajdują się w jego sąsiedztwie, dzięki czemu dzieci nie będą narażone na bezpośrednie powiewy. Profesjonalny dobór jednostek klimatyzacyjnych oraz ich instalacji warto powierzyć doświadczonym specjalistom, którzy podczas wizji lokalnej zaprojektują cały układ oraz doradzą, jak zoptymalizować koszty użytkowania lokalu lub budynku.

Klimatyzacja kanałowa – rozwiązanie dla większych żłobków i przedszkoli

W przypadku większych obiektów, warto rozważyć montaż instalacji klimatyzacji kanałowej. Tego typu połączenie dostarcza czyste i schłodzone powietrze poprzez przewody zakończone anemostatami na ścianie, w suficie lub podłodze. Anemostaty uchodzą tylko do wybranych pomieszczeń. Takie rozwiązanie zapewnia równomierne rozprowadzenie powietrza oraz zapewnia kontrolowanie temperatury z pozycji jednostki centralnej, montowanej najczęściej w pomieszczeniu technicznym. Cały układ umieszcza się pod sufitem oraz zabudowuje w ścianach, dzięki czemu urządzenia nie zaburzają wewnętrznego klimatu panującego w żłobku lub przedszkolu. Odpowiedni montaż systemu zapewni cichą i nieuciążliwą pracę dla przyszłych użytkowników. Funkcja regulacji poziomu wilgotności pozwoli zachować odpowiednie warunki dostosowane do potrzeb najmłodszych. Należy jednak pamiętać, że zbyt niska wartość wilgotności może doprowadzić do wysuszenia śluzówki, co będzie skutkowało suchym kaszlem, natomiast zbyt wysoka wartość sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów.

W dobie szczelnych budynków warto rozważyć formy usprawnienia wentylacji grawitacyjnej. Montaż klimatyzacji w budynku może pomóc w usprawnieniu wentylacji, ale nie jest w stanie zastąpić jej całkowicie. Klimatyzatory oczyszczą powietrze, a prawidłowo serwisowane i konserwowane zapobiegną namnażaniu się drobnoustrojów w przedszkolach i żłobkach.