Kiedy kaloryfer osiąga pożądaną temperaturę, promieniowanie cieplne odbija się od powierzchni maty, powracając do pomieszczenia. Wydajność odbitych promieni to aż 90%. Dzięki temu, ilości ciepłego powietrza pochłaniane przez ściany budynków ograniczymy do minimum.

  1. Uszczelnienie okien – najkrótszą drogą do wyższych rachunków są nieszczelne okna. To one odpowiadają za stratę energii cieplnej do nawet 30%. Warto więc zdecydować się na ich wymianę w całym budynku, a przy wyborze kierować się współczynnikiem przenikalności cieplnej. To rozwiązanie niesie ze sobą spore koszty i jest uzależnione od pory roku, stąd wymianę zaleca się w okresie letnim. W zimie możemy uszczelnić stare okna za pomocą specjalnych taśm, które są łatwe w montażu.

 

  1. Odpowietrzenie grzejników – ten zabieg warto wykonywać przed każdym sezonem grzewczym. Kiedy powierzchnia grzejnika pomimo ustawienia ich na maksymalną temperaturę pozostaje zimna, w instalacji grzewczej najpewniej znajduje się powietrze. Ten sam problem może objawiać się głośną pracą kaloryferów lub uciążliwym syczeniem. Odpowietrzenie to prosty zabieg, który w kilka chwil podniesie efektywność urządzeń grzejnych.

 

Rozwiązania technologiczne powyżej 1000 zł

  1. Rekuperator – stał się obecnie obowiązkowym elementem wyposażenia budynku energooszczędnego. Wentylacja mechaniczna z centralą (rekuperatorem) jest oparta na wymienniku ciepła, przez który przechodzą strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego, nie mieszając się. Zużyte ciepłe powietrza ogrzewa świeże zimne, dzięki czemu obniżamy zapotrzebowanie energetyczne budynku, nie wychładzając go. Zastosowanie najlepszych jakościowo urządzeń i skonsultowanie planów budowy z doświadczoną firmą instalacyjną może przynieść oszczędności w rachunkach do 50% kosztów ogrzewania. Dzięki umieszczeniu w rekuperatorze dwóch filtrów, za wentylatorem nawiewnym i wywiewnym, oddychamy oczyszczonym powietrzem, które pozbawione jest zanieczyszczeń i CO2.

 

  1. Klimatyzacja – jej działanie nie sprowadza się tylko do ochładzania powietrza. Z łatwością dogrzeje pomieszczenie lub całą powierzchnię domu, w zależności od wybranego typu urządzenia – multi-split lub vrf (oba składają się z jednostek wewnętrznych i agregatu na zewnątrz). Wybierając urządzenie należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną (im wyższa tym energooszczędniejsze) oraz optymalny zakres temperatur w których pracuje (mroźne powietrze na zewnątrz wpływa na zwiększony pobór prądu). Jeśli w nocy cenimy sobie bezwzględną ciszę, zastosowanie klimatyzatora może być uciążliwe – niektóre modele pracują hałaśliwie.

 

  1. Pompa ciepła – to jedno z najbezpieczniejszych urządzeń grzewczych. Swoje działanie opiera na energii odnawialnej, która pobierana jest z gruntów, słońca, wody gruntowej i powietrza. Jej funkcjonowanie można porównać do odwróconego działania lodówki – zamiast odprowadzać ciepło na zewnątrz pompa ciepła pobiera energię cieplną z zewnątrz, dostarczając ją do budynku. To ekologiczny i efektywny system ogrzewania domów oraz uzyskiwania ciepłej wody. Wykazując niskie koszty eksploatacji i niską awaryjność, a także koszty pozyskiwania energii cieplnej, jest popularnym rozwiązaniem. Modernizując instalacje grzewcze możemy mieć realny wpływ na wysokość rachunków i przyczyniać się do ochrony środowiska.

 

Na rynku instalacji HVAC można zaobserwować wzrost zainteresowania ekologicznymi i oszczędnymi źródłami energii cieplnej. Chcemy mieć realny wpływ na wysokość rachunków i stan środowiska naturalnego. Skutkiem tych zmian, są zaproponowane przez rząd dopłaty do wymiany instalacji grzewczych – jest nim np. projekt KAWKA, który pokrywa koszty zakupu, montażu, wymiany lub unowocześnienia urządzeń. Co więcej, do modernizacji jesteśmy zobligowani prawnie – coraz więcej miast wprowadza tzw. ustawy antysmogowe, które w szczegółowy sposób regulują parametry instalacji grzewczych.