Decydując się na któryś z nich, możemy wprowadzić się do już urządzonego mieszkania, bez długiego czekania. Jedyną trudnością jest wybór projektu aranżacji wnętrza. Najczęściej musimy określić swoje preferencje już w początkowych etapach inwestycji, chociaż może ona zostać oddana do użytku np. dopiero za dwa lata. Trendy i gusta się zmieniają, dlatego w przypadku tego typu rozwiązania warto wybierać projekty uniwersalne i ponadczasowe, które nadal będą się nam podobać pomimo upływu czasu.

Klimatyzacja – wygoda, za którą musisz dopłacić

Instalacja klimatyzacji staje się powszechnym zjawiskiem nie tylko w obiektach komercyjnych, ale również w domach i mieszkaniach. Pomimo swojej rosnącej popularności nie wpisuje się w standard, w który wyposażone są mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego. Zdarzają się realizacje, w których inwestor przewiduje miejsce pod jednostki zewnętrzne już na etapie projektowania, ale całość instalacji zostaje po stronie przyszłego właściciela. Są jednak deweloperzy, którzy proponują swoim klientom lokum wraz z kompleksowym systemem klimatyzacji. Przykładem takich realizacji jest osiedle krakowskich domów jednorodzinnych Cubic House, gdzie przyszli właściciele swobodnie wybierali odpowiadające im marki klimatyzatorów, a także modele i rodzaje jednostek wewnętrznych. Taka opcja „na życzenie” z jednej strony pozwoliła dopasować instalację do oczekiwań użytkownika, a z drugiej zachować spójną elewację budynków. Deweloper już na etapie projektu wie bowiem, w których miejscach, i ile umieścić jednostek zewnętrznych, tak aby działały najwydajniej. Na montaż klimatyzacji w mieszkaniu najczęściej decydują się osoby mieszkające na wyższych kondygnacjach, na których temperatura w gorące dni wyjątkowo dokucza, czy właściciele domków jednorodzinnych z nowoczesnymi, dużymi przeszkleniami.

Bezpieczeństwo i komfort w cenie mieszkania

Wideodomofony i ogrodzone osiedla na stałe wpisały się już w oczekiwania potencjalnych nabywców i krajobraz nowych osiedli. Ochrona 24 h/7 oraz szlaban już nikogo nie dziwią, a mieszkańcy chwalą sobie poczucie bezpieczeństwa, jakie dają im nowoczesne zabezpieczenia. Ci, którzy preferują mieszkania w samym centrum, nie muszą się już obawiać zgiełku i hałasu, ponieważ budynki na nowych osiedlach wyposażane są w najnowszej generacji izolacje akustyczne. Równie ważna jest dla przyszłych mieszkańców mała architektura. Ogrodzony plac zabaw dla dzieci, tereny zielone, własny dziedziniec czy siłownia i kluby fitness to istotne elementy, które często przesądzają o zakupie danego mieszkania. W niektórych inwestycjach spotkamy również rowerownie. Dzięki temu przyszli nabywcy nie muszą doliczać do swoich wydatków zakupu komórki lokatorskiej. Dużą zaletą jest częstsze wyposażanie mieszkań w rolety zewnętrze, które są skutecznym rozwiązaniem podczas ucieczki przed upałami. Pomimo tego, że nowe osiedla są dobrze zaizolowane, deweloperzy stawiają na jak największy komfort jego przyszłych mieszkańców, dlatego w ofercie spotkamy się z montażem ogrzewania podłogowego na parterze i piętrze. To właśnie mieszkania na tych kondygnacjach są najbardziej narażone na zimno „ciągnące” od piwnicy i garażu podziemnego.

Mimo dużego zainteresowania mieszkaniami pochodzącymi z rynku pierwotnego inwestorzy wzbogacają „deweloperski standard” o kolejne udogodnienia. Część z nich – jak garaże podziemne czy klimatyzacja – nadal pozostają płatne. Ich cena może niekiedy przyprawić o zawrót głowy zwłaszcza długoletnich kredytobiorców, ale zwiększa nasze poczucie komfortu. A to w perspektywie wielu lat może okazać się argumentem „za”.