Widać coraz większe zainteresowanie ze strony klientów, co też przekłada się na liczbę zapytań ofertowych dotyczących montażu dyfuzorów zapachowych w domach jednorodzinnych czy apartamentach. Aromatyzacja to designerskie wykończenie wnętrza i postawienie przysłowiowej kropki nad „i”. Odpowiednio dobrany zapach pozwoli nam zrelaksować się w domowym zaciszu czy zaskoczyć gości, podczas rodzinnego spotkania np. cytrusową nutą unoszącą się w powietrzu. Urządzenia do aromatyzacji nie ingerują w sam układ HVAC, a swoje działanie opierają o zimną dyfuzję, czyli suchą mgiełkę rozpylaną bezpośrednio do kanałów wentylacyjnych, która roznosi wraz z powietrzem ulubiony zapach po pomieszczeniu. Aromatyzacja to kosztowny wydatek, jednak dość szybko zdobywający zwolenników. Montaż urządzenia, które z łatwością obsłuży dom o powierzchni około 100 m2 to koszt około 5 tys. zł. Instalacja może zostać zaprogramowana tak, aby rozpylać zapach tylko w wybranych pomieszczeniach.

Odetchnij!

Podstawowa rola wentylacji to wyprowadzanie zużytego powietrza i doprowadzenie do pomieszczeń świeżego. Żeby cieszyć się czystym i zdrowym mikroklimatem, należy wyposażyć system wentylacyjny w dedykowane filtry, które poradzą sobie z wychwytywaniem nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń. Problem smogu dotyka nas nie tylko podczas przebywania na zewnątrz, ale także z łatwością dostaje się do środka domów i mieszkań m.in. poprzez kanały wentylacyjne. Eksperci przekonują, że możemy się przed tym ustrzec. Jednym z najczęściej rekomendowanych przez nas rozwiązań jest montaż wydajnych filtrów HEPA w wentylacji, które z łatwością zatrzymują zanieczyszczenia powietrza mniejsze od 0.001 µm. Dzięki temu filtry chronią nas nie tylko przed uporczywym smogiem, ale także są wybawieniem dla alergików podczas wiosennego pylenia. Nowoczesne centrale wentylacyjne posiadają również inteligentne systemy odczytu zabrudzeń filtrów, dzięki czemu informują nas o konieczności ich wymiany tylko wtedy, kiedy faktycznie jest to zalecane. To duże ułatwienie dla użytkowników, którzy często zapominają o ich regularnym czyszczeniu. Zabrudzone filtry nie spełniają swojej podstawowej roli, a nawet negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

Dodatkowe filtry w centrali wentylacyjnej nie przepuszczą do wnętrza niepożądanych zanieczyszczeń powietrza. Podczas ich wyboru zdecydujmy się na te o najwyższej klasie filtracji, ich koszt zaczyna się już od 500 zł. Na rynku dostępne są również filtry stworzone w myśl zasady zero-waste, które możemy czyścić pod bieżącą wodą lub nawet płukać w zmywarce.

Bez strat ciepła

Jednym z najważniejszych i najpopularniejszych elementów wentylacji mechanicznej jest rekuperator. Większość nowoczesnych domów wyposażonych jest właśnie w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Do jej głównych zadań należy przede wszystkim ogrzewanie powietrza nawiewanego, które odzyskiwane jest z tego wywiewanego. Takie energooszczędne rozwiązanie może znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania w ciągu roku. Koszt zakupu rekuperatora zaczyna się od około 7 tys. zł bez usługi montażu. Jednak oszczędność na ogrzewaniu w skali roku może sięgać nawet 50% w przypadku dobrze zaprojektowanej instalacji. Rekuperacja pracuje nie tylko wydajnie, ale jest także komfortowa dla wszystkich domowników. Mechaniczna i sprawna wymiana powietrza wyklucza konieczność wietrzenia pomieszczeń, które często prowadzi do powstawania uporczywych przeciągów i strat ciepła w zimie. Ponadto zapewniona prawidłowa rotacja powietrza eliminuje zjawisko powstawania Syndromu Choregu Budynku.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to również oszczędność w lecie. Dzięki zamontowaniu dodatkowego gruntownego wymiennika ciepła, możemy się cieszyć przyjemnym chłodem w upalne dni. Energia do jego pracy pozyskiwana jest z niewyczerpalnych zapasów znajdujących się w glebie.