Ma to związek z tym, że zanieczyszczenia pochodzą nie tylko z zewnątrz, ale przede wszystkim od osób ćwiczących w środku (wydzielają się z dróg oddechowych i pocącej się skóry). Brak sprawnej filtracji powietrza powoduje, że oddycha się powietrzem bogatym nie tylko w nieprzyjemne zapachy, ale też wilgoć i dwutlenek węgla. W takich warunkach nie może być mowy o komfortowym treningu ani samopoczuciu

Specyfika klimatyzacji dla fitness klubów

Kluby fitness często łączą w sobie pomieszczenia o odrębnych funkcjach, a przez to zmiennych warunkach. Strefy takie, jak sauny, siłownie, sale do treningów body&mind (jak joga lub pilates), indoor cyclingu czy zajęć aerobowych dla większej liczby osób wymagają chociażby innej temperatury innej ilości świeżego powietrza z uwagi na inną intensywność ćwiczeń. Projektując wentylację i klimatyzację w klubie fitness, specjaliści zawsze zwracają uwagę na te parametry oraz zmienną ilość powietrza (w przeliczeniu na jedną osobę), które trzeba poddać obróbce. Stąd projektanci klimatyzacji zwracają uwagę na różnice w dopasowaniu klimatyzacji dla obiektów sportowych. Wiążą się one z inną strukturą zysków ciepła i wydatków energetycznych. W pracy siedzącej średnio przypada 80 W na jedną osobę, która ćwicząc energicznie wygeneruje już 300 W. Podobnie jest z wilgocią, której wykroplenie zużywa sporą część mocy klimatyzatorów. W klubach fitness instaluje się więc urządzenia o większej mocy i wydajności.

Jak poprawić mikroklimat w fitness klubie?

Większa ilość powietrza, które musi zostać poddane obróbce w kilku salach naraz, wymaga montażu sprawnej wentylacji mechanicznej o odpowiednio dobranym strumieniu powietrza. Przy takim projekcie kluczowe znaczenie ma wysokość obiektu, kubatura, wygrodzenie i gęstość zaludnienia, która w przypadku salonów fitness jest zmienna. System wentylacyjny będzie w tym przypadku działał podobnie jak w budynkach biurowych. Zwykle stosuje się te same urządzenia, ale sposób rozprowadzania powietrza jest już inny – powietrze nawiewane jest filtrowane, co pozwala skutecznie usunąć zanieczyszczenia stałe, występujące w powietrzu zewnętrznym. W przypadku nowo powstających klubów fitness poza obowiązkową wentylacją mechaniczną praktycznie już obowiązkiem jest instalacja klimatyzacji. Montaż tzw. klimatyzacji komfortu pozwala utrzymać w pomieszczeniu właściwy mikroklimat. Zaletą tego rozwiązania jest m.in. łatwa sterowalność całego układu, która szybko pozwala zoptymalizować temperaturę w całym obiekcie lub jego poszczególnych strefach. Mając stały nadzór nad panującymi w klubie warunkami, dowolnie zmienimy je w zależności od aktualnych potrzeb w różnych porach dnia. W klubach fitness z uwagi na specyfikę obiektu urządzenia są mocno eksploatowane, jak i mocno zanieczyszczane, dlatego muszą być często poddawane przeglądowi i konserwacji.

Aby zapewnić odwiedzającym komfort w trakcie ćwiczeń, warto zadbać o przemyślany projekt i dobór urządzeń, które będą działać bezawaryjnie w każdych warunkach. Nie chodzi wyłącznie o temperaturę, ale również o zapach, wilgotność i regulację przepływu powietrza. Wszystkie te czynniki przekładają się na pożądany mikroklimat we wnętrzu klubu fitness.