Klimatyzacja w klubie fitness - o czym pamiętać?
Dla klientów klubów fitness obok atrakcyjności planu zajęć i jakości samego sprzętu treningowego coraz większe znaczenie ma również komfort treningu – temperatura, wilgotność i mikroklimat. Komfortowe i higieniczne warunki w salonie fitness są możliwe tylko dzięki sprawnej wentylacji i klimatyzacji.
Jakość powietrza w fitness klubie jest jednym z priorytetów dla każdego właściciela. Systemy wentylacji i klimatyzacji o właściwie dobranych parametrach pozwolą stworzyć odpowiedni mikroklimat. Ostatecznie mogą też przełożyć się na liczbę osób odwiedzających dane studio. Co ważne, poza komfortem klientów na uwadze trzeba mieć też przepisy prawne dotyczące dostosowania obiektów sportowych do użytku.
Komfortowy trening kontra wyższy poziom zanieczyszczeń
Rozporządzenia Ministra Infrastruktury wskazują, że w każdym pomieszczeniu przeznaczonym do grupowych ćwiczeń fizycznych musi znajdować się klimatyzacja lub wentylacja mechaniczna o wydajności co najmniej 50m3/h na osobę. W odniesieniu do siłowni wartość ta wzrasta do 100 m3/h. Takie parametry nie są przypadkowe. W salach treningowych powietrze jest bardziej narażone na zanieczyszczenia niż w innych zamkniętych pomieszczeniach.
Ma to związek z tym, że zanieczyszczenia pochodzą nie tylko z zewnątrz, ale przede wszystkim od osób ćwiczących w środku (wydzielają się z dróg oddechowych i pocącej się skóry). Brak sprawnej filtracji powietrza powoduje, że oddycha się powietrzem bogatym nie tylko w nieprzyjemne zapachy, ale też wilgoć i dwutlenek węgla. W takich warunkach nie może być mowy o komfortowym treningu ani samopoczuciu
Specyfika klimatyzacji dla fitness klubów
Kluby fitness często łączą w sobie pomieszczenia o odrębnych funkcjach, a przez to zmiennych warunkach. Strefy takie, jak sauny, siłownie, sale do treningów body&mind (jak joga lub pilates), indoor cyclingu czy zajęć aerobowych dla większej liczby osób wymagają chociażby innej temperatury innej ilości świeżego powietrza z uwagi na inną intensywność ćwiczeń. Projektując wentylację i klimatyzację w klubie fitness, specjaliści zawsze zwracają uwagę na te parametry oraz zmienną ilość powietrza (w przeliczeniu na jedną osobę), które trzeba poddać obróbce. Stąd projektanci klimatyzacji zwracają uwagę na różnice w dopasowaniu klimatyzacji dla obiektów sportowych. Wiążą się one z inną strukturą zysków ciepła i wydatków energetycznych. W pracy siedzącej średnio przypada 80 W na jedną osobę, która ćwicząc energicznie wygeneruje już 300 W. Podobnie jest z wilgocią, której wykroplenie zużywa sporą część mocy klimatyzatorów. W klubach fitness instaluje się więc urządzenia o większej mocy i wydajności.
Jak poprawić mikroklimat w fitness klubie?
Większa ilość powietrza, które musi zostać poddane obróbce w kilku salach naraz, wymaga montażu sprawnej wentylacji mechanicznej o odpowiednio dobranym strumieniu powietrza. Przy takim projekcie kluczowe znaczenie ma wysokość obiektu, kubatura, wygrodzenie i gęstość zaludnienia, która w przypadku salonów fitness jest zmienna. System wentylacyjny będzie w tym przypadku działał podobnie jak w budynkach biurowych. Zwykle stosuje się te same urządzenia, ale sposób rozprowadzania powietrza jest już inny – powietrze nawiewane jest filtrowane, co pozwala skutecznie usunąć zanieczyszczenia stałe, występujące w powietrzu zewnętrznym. W przypadku nowo powstających klubów fitness poza obowiązkową wentylacją mechaniczną praktycznie już obowiązkiem jest instalacja klimatyzacji. Montaż tzw. klimatyzacji komfortu pozwala utrzymać w pomieszczeniu właściwy mikroklimat. Zaletą tego rozwiązania jest m.in. łatwa sterowalność całego układu, która szybko pozwala zoptymalizować temperaturę w całym obiekcie lub jego poszczególnych strefach. Mając stały nadzór nad panującymi w klubie warunkami, dowolnie zmienimy je w zależności od aktualnych potrzeb w różnych porach dnia. W klubach fitness z uwagi na specyfikę obiektu urządzenia są mocno eksploatowane, jak i mocno zanieczyszczane, dlatego muszą być często poddawane przeglądowi i konserwacji.
Aby zapewnić odwiedzającym komfort w trakcie ćwiczeń, warto zadbać o przemyślany projekt i dobór urządzeń, które będą działać bezawaryjnie w każdych warunkach. Nie chodzi wyłącznie o temperaturę, ale również o zapach, wilgotność i regulację przepływu powietrza. Wszystkie te czynniki przekładają się na pożądany mikroklimat we wnętrzu klubu fitness.