W budynkach komercyjnych proces dostosowania mocy jest bardziej skomplikowany i lepiej pozostawić go profesjonalistom, jednak w warunkach domowych możemy samodzielnie oszacować zapotrzebowanie na moc na podstawie powierzchni, która docelowo ma być ochładzana. Wystarczy kierować się przyjętą zasadą, która głosi, że na metr kwadratowy pomieszczenia powinno przypadać 0,1 kW mocy chłodniczej. Czyli w pomieszczeniu o wielkości 30 m² należy zamontować urządzenie 3-kilowatowe. Klimatyzatory najczęściej montowane w domach i mieszkaniach charakteryzują się zakresem mocy od 2 do 7 kW, a różnice w cenie ich zakupu są niewielkie (pomiędzy urządzeniem o mocy 3 kW, a 3,5 kW może być około 100 zł różnicy). Podobnie sytuacja wygląda w przypadku poboru prądu. Nowoczesne jednostki o klasie oszczędności A++ są jednocześnie wydajne i efektywne energetycznie, dlatego nie musimy obawiać się o znaczny wzrost kosztów podczas eksploatowania ich w sezonie. Dzięki dostępnej automatyce, mamy także możliwość zaprogramowania urządzenia na tryb ekonomiczny.

Zdalne zarządzenie za pomocą Wi-Fi

Większość nowych urządzeń standardowo wyposażonych jest w timery, które umożliwiają zaprogramowanie chłodzenia w wybranych przez nas porach dnia. Ponadto w trybie automatycznym klimatyzator samodzielnie zadba o nasz portfel, regulując temperaturę, a przy tym pracując jak najbardziej wydajnie i ekonomicznie. Jednak bezapelacyjny komfort oraz wygodę można zagwarantować sobie, jeżeli wybrana przez nas jednostka wyposażona jest w funkcję zdalnego sterowania za pomocą W-Fi. Warto zwrócić na to uwagę jeszcze przed zakupem, ponieważ w przypadku niektórych urządzeń musimy je dokupić. W zależności od producenta koszt waha się od 100 do 200 zł, a moduł montowany jest fabrycznie w urządzeniu. Dzięki Wi-Fi możemy zarządzać parametrami powietrza w domu, przebywając w dowolnym miejscu na świecie z dostępem do Internetu. Ponadto nowoczesna automatyka informuje nas o zbliżających się przeglądach, usterkach czy wymianie filtrów powietrza.

Zwróć uwagę na ilość i rodzaj filtrów

W sezonie największego pylenia klimatyzacja skutecznie zastąpi domowy oczyszczacz powietrza, wyłapując wszelkiego rodzaju mikroskopijne zanieczyszczenia, które z łatwością przedostają się do naszego domu przez szczeliny w oknach czy na ubraniach wierzchnich domowników. W pozbyciu się drobinek kurzu, roztoczy i alergenów pomogą nam wbudowane w urządzenie filtry powietrza. Najczęściej stosowanym filtrem w klimatyzatorach typu split są filtry HEPA o klasie skuteczności H13 i H14, które poprzez pory o średnicy 0,3 µm (mikrometra) z łatwością wyłapują roztocza, sierść zwierząt, zarodniki grzybów czy lotne związki organiczne w tym cząsteczki PM 2,5 – składnik smogu. Ponadto na rynku znajduje się szeroka gama filtrów, które pochłaniają nieprzyjemne zapachy lub uwalniają witaminę C, zbawiennie wpływającą na kondycję naszej skóry czy jakość snu. Jednak im większa ilość filtrów, tym większe, późniejsze koszty użytkowania całego systemu. Należy pamiętać o tym, że każdy z filtrów należy regularnie czyścić i wymieniać, w przeciwnym razie traci on swoje właściwości, a nawet uniemożliwia pracę klimatyzatora, który generuje coraz większe koszty eksploatacyjne.

Niech nie przeszkadza Tobie ani sąsiadowi

Najpopularniejszym mitem dotyczącym klimatyzacji jest głośnia praca urządzeń, która uprzykrza życie właścicielom i ich sąsiadom narażonym na hałas jednostki zewnętrznej. Na szczęście domowa klimatyzacja coraz częściej pracuje niemal bezszelestnie. Nowoczesne jednostki o niewielkiej mocy przeznaczone do mieszkań i domów, pracują prawie bezgłośnie (do 35 dB(A) jest to wartość przypisywana cichej rozmowie). Oczywiście ich kondycja i głośność zależy przede wszystkim od stanu technicznego urządzenia oraz lat eksploatowania. Klimatyzatory, które są regularnie serwisowane i czyszczone, nie będą wpływały negatywnie na nasz komfort. Ponadto wiele z nich wyposażonych jest w tryb nocny, dzięki któremu urządzenie automatycznie dopasowuje temperaturę do aktualnego zapotrzebowania.

Klimatyzacja komfortu to nie tylko przyjemny chłód podczas upalnych dni. Jednak żeby móc korzystać ze wszystkich udogodnień przez wiele lat, należy regularnie serwisować cały system i  wybierać urządzenia od sprawdzonych dostawców lub producentów.