Międzynarodowe zespoły badawcze walczą o nagrodę główną w wysokości 100 tys. dolarów – 75% jej wartości jest przeznaczane na wdrożenie zwycięskiego rozwiązania w Krakowie.

Jak architekci walczą ze smogiem na świecie?

W Rotterdamie w 2015 roku stanęła wieża antysmogowa, która nie tylko pozbywa się szkodliwych zanieczyszczeń i zamienia je w stylową biżuterię. Technologia oparta na jonizacji przyciąga i przechwytuje cząsteczki o średnicy 2,5 oraz 10 mikrometrów, czyli składowe pyłów PM2,5 i PM10, oczyszczając ponad 30 tysięcy metrów sześciennych powietrza w ciągu godziny. Każdy z elementów wyprodukowanej biżuterii zawiera pyły z 1000 metrów sześciennych. Z kolei architekci w Mediolanie zaprojektowali osiedle wieżowców mieszkalnych Bosco Verticale, które są w pełni ekologiczne. Na betonowych szkieletach elewacji zasadzono ponad 900 drzew, których liczba równa się 20 000 mkw. lasu. Przykładem trendu „smog eating buildings” jest też szpital im. Manuela Gea Gonzáleza w Mexico City. Starą fasadę zastąpiono tworzywem, które dzięki zachodzącym reakcjom chemicznym oczyszcza powietrze. Kolejnym wyzwaniem dla architektów i deweloperów jest dbałość o jakość powietrza w środku budynków.

Miejskie lasy na zewnątrz, technologie wewnątrz

Wyniki raportu „Główne problemy, cele i kierunki programu wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego do 2020 roku” opublikowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa specyfika polskiego rynku nieruchomości to wciąż niezadowalający standard wykończenia. Chociaż w budynkach mieszkalnych coraz częściej spotykamy się z uszczelnionymi oknami i drożnymi kominami, to ich kluczowym uzupełnieniem jest efektywna instalacja HVAC, która niestety nie jest jeszcze standardem. Użycie specjalistycznych urządzeń i ich przemyślane rozmieszczenie dostarczy mieszkańcom świeże powietrze. Instalacje klimatyzacyjno-wentylacyjne mogą stanowić uzupełnienie zewnętrznych rozwiązań typu „smog eating buildings”.  Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są wentylacje mechaniczne z rekuperatorem – zastosowane filtry F7 zatrzymują aż 90% zanieczyszczeń. Wraz z zamontowaniem okiennych nawiewników antysmogowych jesteśmy w stanie zatrzymać 98% pyłów PM2,5 i 83% pyłów PM10. W tego typu filtry HEPA są również wyposażone nowoczesne układy klimatyzacyjne. Nowoczesny budynek zaprojektowany pod kątem sprawnej instalacji HVAC jest w stanie odizolować nas od zewnętrznych zanieczyszczeń, a przez to stać się nieporównywalnie atrakcyjny dla lokatorów. Standardowe budownictwo mieszkaniowe oparte na wentylacji mechanicznej.

Dane GUS wskazują, że w okresie od stycznia do października 2017 r. deweloperzy oddali do użytku o 8,4% więcej mieszkań niż w roku poprzednim. Wraz z rynkiem nieruchomości rosną świadomość i oczekiwania społeczeństwa – poszukujemy mieszkań, które zapewnią nam wysoki komfort i poczucie ekologicznego bezpieczeństwa. Antysmogowe rozwiązania architektoniczne i technologiczne w ciągu kilku najbliższych lat mogą stać się kluczowe przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości.

 

*Badanie „Wiem, czym oddycham, czyli Polacy o smogu” zostało przeprowadzone na zlecenie AVIVA.