dlatego w codziennym funkcjonowaniu warto profilaktycznie zadbać o odpowiednią jakość powietrza w swoim otoczeniu, szczególnie jeżeli znajdują się w nim dzieci. Receptą na zdrową atmosferę jest użycie podczas remontu lub odświeżania mieszkania farb pochłaniających formaldehyd. Ta nowoczesna receptura, która zaczyna się cieszyć popularnością w Polsce, wyłapuje z powietrza formaldehyd, zamieniając go w niewidoczną parę wodną, jednocześnie eliminując jego stężenie. Dodatkowo tego typu specjalistyczne farby, posiadają w swoim składzie cząsteczki srebra oraz cechują się antystatycznymi właściwościami, które chronią powłokę przed rozwojem bakterii oraz zmniejszają przyleganie kurzu do powierzchni.

Zielone filtry – ekonomiczny sposób na czyste powietrze

Jak pokazują badania NASA, skutecznymi filtratorami powietrza w mieszkaniu mogą okazać się rośliny doniczkowe. Uznaje się, że prawie każda zielona roślina pozytywnie oddziałuje na nasze otoczenie, jednak pewne gatunki wykazują zdolności absorbowania zanieczyszczeń z powietrza. W swoich publikacjach Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Publicznej przedstawia 18 roślin, które z łatwością oczyszczą powietrze z lotnych toksyn. Do nich należą m.in. skrzydłokwiat, dracena obrzeżona, epipremnum złociste czy palma bambusowa. Rekomenduje się jednak, aby na każde 10 m² przypadała chociaż jedna doniczka, wtedy ich działanie będzie jak najbardziej optymalne. Odpowiednio dobrane gatunki nie tylko poprawią jakość powietrza, ale również skutecznie je nawilżą podczas zimowych miesięcy, kiedy wilgotność w ogrzewanych wnętrzach spada do 20-30%. Pamiętajmy również, że tylko czyste liście będą absorbowały największą ilość substancji lotnych, dlatego regularnie należy dbać o ich komfort, dzięki temu jeszcze skuteczniej będą one poprawiały nasze samopoczucie.

Sposoby na oczyszczenie powietrza w domu

W eliminacji większości zanieczyszczeń powietrza, sprawdzą się profesjonalne urządzenia oczyszczające. W dobie alarmów smogowych coraz popularniejsze stają się domowe oczyszczacze powietrza, które z łatwością usuną wszelkie szkodliwe związki na obszarze nawet 50 m². Jedyną barierą podczas ich pracy mogą okazać się duże przedmioty lub ściany, które uniemożliwiają skuteczne działanie. Do ich zadań należy zasysanie powietrza, odfiltrowanie z niego zanieczyszczeń, a następnie wypuszczenie go z powrotem do pomieszczenia. Sprawdzonym sposobem na zdrową atmosferę w domu może być również klimatyzator typu split lub multisplit. Każda z jednostek wewnętrznych wyposażona jest w specjalne filtry. Niektóre z nich są w stanie wyłapywać poprzez swoje pory wielkości 0,3 µm najmniejsze pyły i cząsteczki, ale oprócz tego mogą one neutralizować przykre zapachy lub uwalniać witaminę C. Tego typu urządzenia to przede wszystkim komfort dla osób cierpiących na alergie wziewne. Wbudowane filtry HEPA, w które wyposażone są praktycznie wszystkie jednostki oczyszczające powietrze, są swego rodzaju „pułapką” na swobodnie przemieszczające się alergeny. Dodatkowo zmniejszają one ilość drobin kurzu, dzięki czemu możemy zredukować częstotliwość sprzątania w mieszkaniu.

Odpowiednio oczyszczone i przefiltrowane powietrze w domu jest podstawą dobrego samopoczucia oraz dopisującego zdrowia. Jeżeli czujemy się przewlekle zmęczeni lub ataki alergii doskwierają nam znacznie bardziej, warto zastanowić się nam specjalistycznymi urządzeniami, które z powodzeniem oczyszczą powietrze w domu oraz zapewnią przyjemny mikroklimat.