Kolejnym rodzajem jest gruntowa pompa ciepła, która energię czerpie z niewyczerpalnych zasobów ciepła znajdujących się w ziemi. Jest ona najbardziej stabilnym rozwiązaniem, niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych.

Ciepło, chłód i woda – wielozadaniowa pompa ciepła

Odpowiednio dobrana do potrzeb realizacji i zamontowana pompa ciepła nie tylko zwróci się już po kilku latach użytkowania, ale także pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów inwestycyjnych. Pompa ciepła to uniwersalne urządzenie, które nie tylko dostarcza ciepło, ale również chłód w upalne dni. Ponadto pompa ciepła może także podgrzewać ciepłą wodę użytkową. Jest również w pełni samodzielnym rozwiązaniem, a w połączeniu z wentylacją mechaniczną pozwala uniknąć budowy kominów, co przekłada się na znaczne oszczędności. Pompa ciepła sprawdzi się przede wszystkim w nowych, energooszczędnych domach, gdzie będzie współpracować z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym. W ocieplonych, modernizowanych budynkach może także zasilać grzejniki, jednak takie rozwiązanie uważane jest za mniej efektywne energetycznie.

Skorzystaj z dofinansowania

Celem programu „Czyste Powietrze”, który od dwóch lat wspiera inwestorów przy modernizacji przestarzałych źródeł ciepła, jest zmniejszenie niskiej emisji, czyli uwalniania do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają właśnie m.in. na skutek nieefektywnego ogrzewania domów jednorodzinnych. W 2020 roku zmieniły się zasady pozyskiwania dofinansowania z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Najważniejsza dotyczy osób, które budują domy – niestety w 2020 roku nie skorzystają oni już z dodatkowych dotacji. Obecnie program obejmuje jedynie obiekty istniejące, w których właściciele zdecydują się na wymianę źródła ciepła lub termomodernizację. Mogą oni liczyć na dodatkowe środki rzędu nawet 53 tys. zł. W zakresie programu znajduje się m.in. dotacja na wykonanie instalacji mechanicznej, instalacja odnawialnych źródeł energii czy montaż lub modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Projekt „Czyste Powietrze” potrwa do 2029 roku, a nabór wniosków prowadzony jest przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Pomimo wysokich kosztów zakupu i instalacji pompy ciepła należą do najbardziej przyjaznych środowisku, a sama inwestycja zwraca się średnio w przeciągu 10 lat. Żywotność urządzenia szacuje się na około 20-25 lat.