Czym jest centrala wentylacyjna?

To urządzenie jest odpowiedzialne za szereg procesów. Jego głównym zadaniem jest wymiana zużytego powietrza wewnętrznego na powietrze dostarczone z zewnątrz. Dzięki niej możemy utrzymać odpowiednie parametry w naszym pomieszczeniu. W skład centrali mogą wchodzić dodatkowe akcesoria odpowiedzialne za obróbkę powietrza. Są to między innymi:

  • wentylatory
  • filtry oczyszczające powietrze z zewnątrz.
  • wymienniki o różnej konstrukcji, które zajmują się odzyskiwaniem ciepła,
  • nagrzewnica i chłodnica, odpowiedzialne za regulację temperatury, automatyka i sterowanie,

 

Działanie wentylacji mechanicznej jest więc uzależnione od pracy centrali, a w szczególności automatyki. Dlatego podczas serwisu, ekspert CentroClimy zajmuje się sprawdzaniem jej wydajności oraz właściwego funkcjonowania całego systemu.

 

Jak wygląda przegląd centrali?

Po otwarciu urządzenia, w pierwszej kolejności jest czyszczona centrala, dezynfekcja wymienników ciepła oraz wymieniane są filtry, które wyłapują mikrocząsteczki oraz zabrudzenia stałe. Bez płynnego przepływu, cały system przestaje być wydajny. Jeżeli chcemy, żeby nasza centralna funkcjonowała bezawaryjnie, powinniśmy czyścić oraz wymieniać filtry co najmniej raz na pół roku. Ważnym zadaniem wentylacji jest również odzyskiwanie ciepła – dzieje się to poprzez odbieranie ciepła ze strumienia powietrza wywiewanego przez wentylację, a następnie przekazywanie go do powietrza nawiewanego. Do tego wykorzystywane są tzw. wymienniki. Ważnym dla sprawnej wymiany ciepła jest ich czystość. Dodatkowo podczas ich pracy często wykrapla się woda, a tym samym we wnętrzu powstaje duża wilgotność. Przez to stwarza się idealny klimat do rozwoju bakterii i grzybów, dlatego w trakcie serwisu centrali specjaliści dokładnie oczyszczają tę część.

Sprawdzane jest również działanie automatyki całej centrali. Jest to kluczowa część wentylacji, która wpływa na sprawne działanie całego systemu. Badane są wszystkie czujniki, w tym czujnik przeciwzamrożeniowy.  Serwisanci sprawdzają również sterowniki, stan wentylatorów (czy na przykład nie występują zatarcia) oraz pomiary powietrza. Ten ostatni etap ma na celu ustalenie czy wentylacja spełnia założone parametry i czy urządzenia nagrzewają pomieszczenia do odpowiedniej temperatury. Przegląd zakłada również usuwanie zabrudzeń z nagrzewnicy i chłodnicy. Te urządzenia odpowiedzialne są za regulację temperatury powietrza.

Bez względu na to, jak często wykonujemy przegląd techniczny wentylacji, ważne jest, abyśmy korzystali z usług specjalistów. Dobrze wykonany serwis wymaga wiedzy oraz doświadczenia w zawodzie. Zadzwoń do eksperta CentroClimy i umów się na następną wizytę!