Ogródek w kolorowych begoniach, ściana obrośnięta imponującym bluszczem czy okna osłonięte liśćmi brzozy brodawkowej lub lipy drobnolistnej – każda z tych roślin nie tylko będzie cieszyć nasze oko podczas wiosny, ale także dbać o jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień.

Kiedy zdecydowałeś się na rekuperację…

… okazało się, że mechanizm filtruje powietrze, ale nie zatrzymuje smogu. Montaż efektywnej wentylacji mechanicznej staje się coraz popularniejszy. Chociaż jest to spory wydatek, rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych, rekuperacja pozwala zaoszczędzić do nawet 50% na ogrzewaniu, a ponadto skutecznie oczyszcza powietrze. Za montażem rekuperacji przemawia kilka zalet, ale w szczególności jedna, kluczowa: rekuperacja dostarcza do domu świeże i przefiltrowane powietrze. Jednak poziom jego czystości zależy od jakości filtrów zainstalowanych w centrali wentylacyjnej. Znajdujące się w większości urządzeń filtry zatrzymują jedynie zanieczyszczenia większe niż pyłki kwiatów. Cząsteczki smogu PM10 i P2,5 są mikroskopijnych rozmiarów i z łatwością przedostają się przez zbyt duże pory. Najskuteczniejsze w walce ze smogiem są filtry HEPA lub nowość – centrale oczyszczające, które montuje się w nowych lub istniejących już systemach wentylacji mechanicznej. Do zadań takiego urządzenia należy wychwytywanie 99,9% cząsteczek smogu oraz pozostałych zanieczyszczeń powietrza, jak alergeny, zarodniki grzybów, bakterie czy wirusy, ale również pomiar rzeczywistego zanieczyszczenia filtrów w centrali. Dzięki temu wymienia się je tylko wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba. Zazwyczaj albo użytkownicy o tym zapominają, albo robią to zbyt często. Wszystkie centrale rekuperacyjne wyposażone są w filtry. Żeby jednak cieszyć się czystym powietrzem, należy sprawdzić ich klasę filtracji. Zbyt niska uchroni nas jedynie przed większymi cząsteczkami i pyłkami, wyższa (np. F7) z łatwością poradzi sobie z najdrobniejszymi zanieczyszczeniami.

Oczyszczacz powietrza: elegancki i skuteczny

W walce ze smogiem zyskują nowoczesne oczyszczacze powietrza. Producenci oferują coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, do zadań których należy już nie tylko wychwytywanie niepożądanych cząsteczek, ale także nawilżanie czy jonizacja powietrza. Dostępne na sklepowych półkach oczyszczacze powietrza kompleksowo dbają o nasze zdrowie, likwidując zanieczyszczenia powietrza niezależnie od ich rozmiaru, od pyłków kwiatów, kurzu i alergenów, aż po najmniejsze drobiny, jak smog czy bakterie i wirusy. Aby urządzenie w pełni spełniało swoje funkcje, powinno być wyposażone w wysokiej jakości filtry HEPA. Wśród nowych rozwiązań na rynku pojawiły się oczyszczacze powietrza z filtrami wielokrotnego użytku. To spora oszczędność dla użytkowników, ponieważ nie muszą oni dbać o ich regularną wymianę. Zużyte wystarczy włożyć do zmywarki lub przetrzeć wilgotną ściereczką, a one nie tracą swoich właściwości. Chociaż ceny urządzeń pracujących w koncepcji „zero waste” są wyższe niż tych klasycznych, podczas późniejszej eksploatacji jedyny koszt, to ten poniesiony na rachunkach za prąd. Większość oczyszczaczy powietrza posiada energooszczędny tryb pracy, dzięki któremu koszty użytkowania nie są zbyt wysokie, a minimalistyczny i designerski wygląd wpasuje się w indywidualny charakter każdego wnętrza.

Sposobów na walkę z uporczywym smogiem pojawia się na rynku coraz więcej. Dobierając rozwiązanie na miarę swoich potrzeb, zapewnimy sobie nie tylko komfortowe użytkowanie, ale także poprawę jakości zdrowia.