Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska,
Kraków
- centrale Frapol
- nawilżacze parowe Pego
- system klimatyzacji VRF Midea
- agregaty do chłodnic freonowych w centralach Midea
- szafy klimatyzacji precyzyjnej Hiref
- wentylatory wyciągowe z odciągów punktowych oraz z dygestori Harmann
KLIENT:
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie
ADRES:
Półłanki 78, 30-740 Kraków
TERMIN:
2016 (kwiecień – wrzesień) projekt | realizacja | prace wykończeniowe
WYZWANIE:
Wykonanie instalacji grzewczej i chłodniczej obiektu. Zapewnienie w pomieszczeniach odpowiedniej wymiany powietrza, utrzymanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności do potrzeb i obowiązujących norm oraz przepisów.
ROZWIĄZANIE:
System klimatyzacji i ogrzewania budynku został oparty o urządzenia z systemu VRF firmy Midea. W skład systemu wchodzą: jednostki wewnętrzne zajmujące się dostarczaniem ciepłego lub zimnego powietrza w stosunku do zapotrzebowania oraz jednostki zewnętrzne wyposażone w sprężarkę i produkujące chłód lub ciepło. Jednostki zewnętrzne w okresie zimowym wytworzą chłód z procesu grzewczego – są dogrzewane przez ciepłą wodę, która wcześniej została przygotowywana w węźle cieplnym, zasilanym z miejskiej sieci ciepłowniczej w celu schłodzenia agregatów. W okresie letnim ciepło z jednostek zewnętrznych będzie zrzucane do dry-coolerów umieszczonych na dachu. Każda kondygnacja obsługiwana jest przez osobny zestaw jednostek zewnętrznych zlokalizowany na poziomie dachu w pomieszczeniu maszynowni. Jednostki wewnętrzne zlokalizowane są w przestrzeni sufitu podwieszanego i zostały przystosowane do współpracy z kontraktonami. Jednostki wewnętrzne (parowniki) są sterowane przez sterowniki naścienne umieszczone w pomieszczeniu zamontowanej jednostki. Cały system VRF można sterować ze sterownika centralnego umieszczonego na parterze. Sterownik centralny umożliwia szybki wgląd oraz zmianę ustawień parownika lub całego systemu bez potrzeby zmian zadanych parametrów w każdym pomieszczeniu. Regulacja temperatury będzie możliwa poprzez panele operatorskie naścienne zlokalizowane w każdym wydzielonym pomieszczeniu.
OPIS INSTALACJI:
Celem zaprojektowanej instalacji jest zapewnienie w pomieszczeniach odpowiedniej wymiany powietrza, utrzymanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności. Wentylacja została podzielona na odrębne systemy zgodnie z podziałem funkcjonalnym i użytkowym. Przewidziano cztery systemy nawiewno-wywiewne: NW1, NW2, NW4, NW6 oraz systemy wywiewne z dygestorium i odciągów punktowych. Powietrze dostarczane na obiekt zostanie wstępnie przygotowane poprzez centrale wentylacyjne firmy Frapol w systemie nawiewno-wywiewnym. Centrale usytuowane zostały na dachu budynku. Ze względu na różne straty ciepła w zimie oraz zyski ciepła w lecie instalacja ta będzie przygotowywać wstępnie powietrze tj. temperatura nawiewu w lecie 24o C, natomiast w zimie 20o C oraz wilgotność na poziomie 40%. Pozostałe zyski ciepła w lecie oraz straty ciepła w zimie będą pokrywane przez jednostki klimatyzacyjne umieszczone w każdym pomieszczeniu firmy Midea. Zyski wilgoci będą usuwane poprzez chłodnicę freonową w centrali oraz klimatyzatory w poszczególnych pomieszczeniach. W zależności od rodzaju pomieszczenia powietrze będzie nawiewane i wywiewane poprzez kratki wentylacyjne lub anemostaty. W celu ograniczenia hałasu od urządzeń na kanałach wentylacyjnych zostały zamontowane tłumiki. Regulacja powietrza odbywa się poprzez przepustnice na kanałach wentylacyjnych oraz przy kratkach nawiewnych i wywiewnych.
GENERALNY WYKONAWCA:
Firma Budowlana Anna-Bud Sp. z o.o., www.annabud.pl
ul. Marmurowa 60, Bilcza, 26-026 Morawica
NADZÓR:
Sławomir Górcak, kierownik branży sanitarnej
Realizacja instalacji grzewczej i chłodniczej budynku Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie była wymagającym zadaniem, do którego firma CentroClima podeszła z pełnym profesjonalizmem. Podczas przeprowadzanych prac, ekipa inżynierów i montażystów wykazała się rzetelnością i terminowością, przyczyniając się do pomyślnej finalizacji projektu. Gorąco polecam współpracę z zespołem CentroClimy!
Sławomir Górcak
Szymon Balawejder, Inżynier Budowy, kierownik budowy ze strony CentroClima
Praca przy powstawaniu nowoczesnego ośrodka badawczego przyniosła wiele satysfakcji, tym bardziej, że zakres czynności był bardzo szeroki: od instalacji klimatyzacji precyzyjnej po wentylację wraz z nawilżaczami powietrza. Współpraca z fachowcami w partnerskiej atmosferze – tak określiłbym atmosferę wspólnego działania z inwestorem i podwykonawcami na placu budowy.
Szymon Balawejder
INWESTOR:
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Plac Szczepański 5, 31-011 Kraków