Pierwszym udogodnieniem, które dostosowuje się do potrzeb osób zatrudnionych, jest odpowiednio dobrane oświetlenie sztuczne. Jego pracę kontrolują inteligentne systemy, które zarządzają wszystkimi oprawami w biurze i regulują ich działanie. Nowoczesne lampy dopasowują się do rytmu dnia i dostarczają taką ilość światła, która w danej chwili jest potrzebna wewnątrz. Światło podążające za pracownikiem to przede wszystkim wygoda dla użytkowników. Ledy nie tylko wpisują się w charakter nowoczesnych wnętrz, ale także świecą stałym i niepulsacyjnym światłem, dzięki czemu nie męczą oczu nawet podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze. Oprócz tego innowacyjne oprawy LED mają zdolność imitowania najważniejszej cechy światła słonecznego – hamują oraz uwalniają hormon snu o odpowiedniej porze dzięki długości fali diody niebieskiej i czerwonej. W ten sposób nasz organizm funkcjonuje zgodnie z rytmem biologicznym, wolniej się męczy, a umysł pozostaje bardziej skoncentrowany

Ergonomiczne miejsca pracy i design cieszący oko

Do kluczowych elementów podnoszących komfort w biurze należy także odpowiednia organizacja stanowiska pracy. Praca przy komputerze wymaga od nas przybrania wymuszonej pozycji, która obciąża kręgosłup i stawy mogąc powodować dolegliwości zdrowotne. Odpowiednio dobrane biurka z możliwością regulacji wysokości oraz kąta nachylenia umożliwiają pracownikom pracę nawet w pozycji stojącej. W ten sposób istnieje szansa na zmianę pozycji pracy w ciągu dnia. Ważna jest także odpowiednio duża powierzchnia biurka oraz możliwość oparcia nadgarstków i przedramion, tak aby zapewnić wygodną, naturalną pozycję. W przypadku aranżowania przestrzeni biurowych odchodzi się od surowych i chłodnych miejsc na korzyść przytulnych pomieszczeń w pastelowych kolorach, które wpływają pozytywnie na użytkowników. Coraz częściej wzbogaca się ją także o dodatkowe elementy, jak roślinność, która nie tylko oczyszcza powietrze, ale także działa kojąco i uspokajająco.

Komfort cieplny o każdej porze dnia i roku

W budynkach biurowych, w których dominują otwarte przestrzenie i pomieszczenia typu open space największą trudnością jest znalezienie optymalnej temperatury, w której każdy będzie czuł się komfortowo. Dla jednych 23°C to mało, natomiast innym przy takich wartościach jest zbyt gorąco. Różnice w wyniku odczuwania temperatur wynikają przede wszystkim z naszych przyzwyczajeń. Mając na uwadze komfort wszystkich, projektanci rekomendują montaż inteligentnych jednostek klimatyzacyjnych, którymi można sterować w dowolny sposób. Większość urządzeń dedykowanych przestrzeniom biurowym posiada inteligentne funkcje, które pozwalają dopasować pracę klimatyzatora do potrzeb użytkowników. Strumieniem powietrza można precyzyjnie zarządzać. Za pomocą pilota lub smartphona wyregulujemy prędkość oraz kierunek nawiewu. Dzięki temu osoby preferujące wyższą temperaturę ustawiają nadmuch w swoją stronę, natomiast te, które wolą rześki klimat, unieruchamiają łopatki znajdujące się w urządzeniu i w ten sposób blokują dopływ ciepła. Chociaż w efekcie końcowym powietrze i tak się będzie mieszało, pracownicy nie zostaną bezpośrednio narażeni na podmuchy chłodnego lub gorącego powietrza.

Bez kurzu i alergenów – oddychanie w biurze pozbawione zanieczyszczeń powietrza

W nowoczesnych biurach klimatyzacja zapewni nie tylko prawidłową temperaturę, ale także zadba o alergików czy ochroni pracowników przed smogiem. Dzięki wbudowanym filtrom klimatyzatory wyłapują zanieczyszczenia z powietrza. W ten sposób mamy zapewniony nie tylko jego prawidłowy obieg, ale także gwarancję oddychania bez smogu, kurzu, alergenów czy innych roztoczy, których w biurach jest wiele. W nowoczesnych, przeszklonych budynkach możliwości wietrzenia pomieszczeń są ograniczone, jednak szkodliwe cząsteczki i tak przedostają się do środka. – Zanieczyszczenia mają na tyle mikroskopijne rozmiary, że z łatwością „przeciskają” się w nieszczelnościach okien, ścian czy nawet osiadają na ubraniach pracowników, którzy wnoszą je do środka. Dodatkowo nowoczesne jednostki klimatyzacyjne zawierają różnego rodzaju filtry (węglowe lub z witaminą C), które np. eliminują zapachy czy wydzielają witaminę młodości, korzystnie wpływającą na zdrowie wszystkich pracowników.

Chillout Room dla zregenerowania sił

W nowoczesnych budynkach ważne jest także zapewnienie miejsca do odpoczynku i zregenerowania sił. W biurach większość osób pracuje umysłowo – koncepcyjnie lub kreatywnie. Szacuje się, że ludzki mózg po 1.5 godzinie intensywnej pracy męczy się, a jego efektywność znacznie spada. Pracodawcy zachęcają więc swoich pracowników do robienia sobie przerw co 90 minut. Ponieważ najlepszą regeneracją organizmu jest odpoczynek lub dobra zabawa, coraz więcej biur aranżuje specjalnie wydzielone przestrzenie, w których pracownicy mogą grać na konsolach do gier, czytać książki zgromadzone w pracowniczej bibliotece czy organizować turnieje gry w piłkarzyki. Tego typu strefy projektuje się w stonowanych kolorach, tak aby działały uspokajająco i wyciszająco.

Kompleksowe centra biurowo-usługowe

Możliwość zostawienia dziecka w żłobku, zjedzenia obiadu z rodziną czy zrobienia podręcznych zakupów w obrębie budynku, w którym się pracuje, to wygoda, której oczekuje coraz więcej pracowników. Kiedyś biurowce zlokalizowane były w tzw. business parkach znajdujących się na obrzeżach miast. Dziś coraz więcej obiektów buduje się w centrum miasta. Biurowce typu mix-use łączą wiele funkcji użytkowych – powierzchnię handlową, biurową, rekreacyjną, a czasami nawet hotelową i mieszkalną. Dzięki temu pracownicy mogą pracować i odpoczywać bez konieczności przemieszczania się na drugi koniec miasta.

Nowoczesne biurowce są budowane zgodnie ze standardami budownictwa ekologicznego oraz energooszczędnego. Dostarczane rozwiązania podnoszą komfort pracowników, dla których miejsce pracy staje się często drugim domem. Liczne udogodnienia wpływają na ich wydajność oraz podnoszą rangę i status miejsca pracy.