Czyszczenie klimatyzacji w domu
Klimatyzatory podobnie jak inne urządzenia wymagają konserwacji i czyszczenia. Aby służyły nam przez wiele lat i należycie spełniały swoje funkcje, należy o nie dbać – czyścić oraz pilnować terminów przeglądów konserwacyjnych. Podpowiadamy, jakie czynności możemy wykonać samodzielnie, a co lepiej powierzyć specjalistom.
Dlaczego trzeba systematycznie czyścić klimatyzację?
W każdym klimatyzatorze nieustannie dochodzi do wymiany powietrza. Wraz z jego przepływem wszystkie zanieczyszczenia osadzają się m.in. na wewnętrznych filtrach. Jeśli zapomnimy o ich czyszczeniu lub wymianie, zamiast oddychać świeżym powietrzem, wprowadzimy do środka niezdrowy mikroklimat. Podczas pracy urządzeń w trybie chłodzenia wydziela się również sporo wilgoci, a ta sprzyja rozwojowi bakterii. Dotyczy to wszystkich typów klimatyzatorów – zarówno splitów, multisplitów, jak i jednostek przenośnych. Gromadzące się wewnątrz zanieczyszczenia przekładają się na wydajność urządzeń – będą pracować głośniej, pobiorą więcej prądu, zaczną wydzielać brzydkie zapachy i szybciej się zużywać.
Aby temu zapobiec, serwisowanie powinno odbywać się minimum 2 razy w roku, przed i po sezonie, czyli najlepiej na przełomie marca/kwietnia i września/października. Pod lupę trzeba wziąć: filtry, skraplacz, parownik, sterowniki, połączenia układów, przewody oraz izolacje. Samodzielnie możemy wyczyścić filtry i usunąć zabrudzenia z zewnętrznych części klimatyzatorów.
Wymiana filtrów co najmniej raz na 3 miesiące
Filtr, który znajduje się w klimatyzatorze, jest narażony na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i to on pochłania najwięcej zanieczyszczeń. Filtry jednorazowe wymienia się z reguły co 3 miesiące, ale częstotliwość ta zależy od ilości pyłków i kurzu, które gromadzą się w domu. Większych trudności nie powinna nam sprawić wymiana filtrów na nowe, ponieważ dostęp do nich jest dosyć łatwy. Zwykle znajdują się tuż pod panelem czołowym, który wystarczy otworzyć, a następnie wymienić filtr. W przypadku filtrów wielokrotnego użycia najlepiej oczyszczać je za pomocą odkurzacza lub ciepłej wody. Taka procedura powinna być przeprowadzana raz w miesiącu, chyba że producent danego urządzenia zaleci inaczej. Niektóre z droższych i lepiej wyposażonych modeli same sygnalizują konieczność wymiany filtra poprzez komunikat na wyświetlaczu.
Nie używając detergentów, możemy też samodzielnie umyć zewnętrzny panel urządzenia. Naszej uwagi wymaga też taca skroplin (ociekowa). Do jej czyszczenia możemy użyć gorącej wody i środków bakteriobójczych. W przypadku widocznych zabrudzeń, które znajdują się przy wlocie i wylocie powietrza, należy je usuwać tylko suchą ściereczką. Środki czyszczące mogłyby spowodować szkody dla zdrowia, a także problemy z działaniem klimatyzatora. Czyszczenie wnętrza klimatyzatora i poszczególnych podzespołów lepiej powierzyć specjalistom, zwłaszcza w przypadku urządzeń typu multisplit, w których sprawdzać należy całą instalację wewnętrzną i zewnętrzną. Ze względu na swoje położenie jednostki zewnętrzne pochłaniają najwięcej zanieczyszczeń. Często znajdują się tam liście, śmieci, a nawet ptasie pióra.
Przeglądy klimatyzacji – jak często je wykonywać?
Przeglądy i konserwacje klimatyzatorów powinny być zawsze wykonywane przez specjalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje i certyfikaty. Do firmy zajmującej się serwisem trzeba zgłosić się przynajmniej raz w roku. Ilość przeglądów w roku zależy od tego, przez ile miesięcy sprzęt jest faktycznie użytkowany. Jeśli system jest eksploatowany głównie w okresie letnim, to wystarczy oczyścić go po sezonie z uwagi na to, że urządzenie wyczyszczone i zakonserwowane będą czekać na nowy sezon. Korzystając z klimatyzatora przez cały rok (tryby grzania, wentylacji, osuszania), zaleca się, by sprawdzać go co 6 miesięcy. Podczas przeglądu nie tylko czyści się system, ale też sprawdza szczelność instalacji, konserwuje poszczególne elementy, lokalizuje ewentualne usterki czy wycieki, które można od razu naprawić. Warto przy tej okazji postawić na profesjonalny serwis. Fachowcy są w stanie zweryfikować poprawność wszystkich parametrów chłodniczych i zapobiec usterkom układu. Sprawdzą też ciśnienie w obiegach chłodniczych, stan olejów, obroty wentylatorów, szczelność i drożność układu. Regularna kontrola stanu technicznego urządzeń zapewni nam poczucie bezpieczeństwa, a układowi dłuższą żywotność. Kompleksowe czyszczenie wnętrza klimatyzatora obejmuje m.in. dezynfekcję parownika poprzez spłukanie z użyciem środków grzybobójczych i bakteriobójczych. Dobranie pozostałych metod czyszczenia zależy od rodzaju poszczególnych urządzeń i kanałów instalacyjnych. Przeważnie wykorzystuje się dwie metody – suchą i mokrą. Pierwsza polega na mechanicznym czyszczeniu szczotką lub strumieniem sprężonego powietrza, druga na odgrzybianiu przy użyciu środków chemicznych i gorącej pary. Dzięki nim usuwa się szkodliwe dla zdrowia bakterie i zarodniki grzybów.
Czysta klimatyzacja jest gwarantem poprawnego działania całego systemu i przekłada się na nasze bezpieczeństwo. Prawidłowe użytkowanie zamontowanych urządzeń jest podstawą ich maksymalnej i długoletniej sprawności.