Ważnym elementem prawidłowej higieny jednostek klimatyzacyjnych jest również regularna wymiana filtrów. Tego typu części powinniśmy czyścić lub wymieniać przynajmniej raz na trzy miesiące. Pamiętajmy, że brudne filtry tracą swoje właściwości, zalegające zanieczyszczenia mogą również doprowadzić do hamowania przepływu powietrza przez chłodnicę, co spowoduje większe pobory prądu i zwiększenie kosztów eksploatacji. Nieprawidłowa cyrkulacja poprzez jednostkę wewnętrzną może spowodować, że zamiast otrzymywać schłodzone powietrze, klimatyzator będzie dmuchał ciepłym.

Co powinno wzbudzić nasz niepokój? Poznaj najczęstsze awarie klimatyzacji

Podstawowym błędem podczas samodzielnej instalacji klimatyzacji w domu, jest nieodpowiednie usytuowanie jednostki zewnętrznej. Często zdarza się, że umieszczamy ją w nadmiernie nasłonecznionym miejscu, w którym nagrzewa się, a to prowadzi do zmniejszenia efektywności klimatyzatora. Swobodny przepływ powietrza wokół urządzenia jest równie ważny, ponieważ przy ograniczonej wymianie, urządzenie będzie się przegrzewało. Częstym zjawiskiem jest także wyciek skroplin, który może wynikać z niedrożnego odpływu. Klimatyzatory podczas schładzania powietrza jednocześnie je osuszają. To skutkuje skraplaniem pary wodnej na chłodnicy, która ścieka do tacy ociekowej, skąd odprowadzona zostaje do kanalizacji grawitacyjnej lub poprzez pompkę skroplin. W przypadku nieprawidłowo wykonanej instalacji odpływu, spowoduje to przekroczenie pojemności w tacy ociekowej i wylewanie się cieczy na podłogę w pomieszczeniu.

Kiedy powinniśmy wymienić klimatyzator na nowy?

Klimatyzator jak każde urządzenie elektroniczne ma części wymienne. W przypadku starszych modeli możemy mieć problem z dostępnością części zamiennych, a ich brak może skłonić nas do zakupu nowych jednostek. Częstym zjawiskiem są również klimatyzatory działające on-off. Pomimo, że technologia ta już jakiś czas temu została zdominowana i zastąpiona przez inwertery, w niektórych gospodarstwach domowych występują jednostki tej starszej generacji. Są one zdecydowanie mniej efektywne niż te posiadające nowoczesną technologię. Będą one pracowały mniej wydajnie, głośniej oraz generowały dużo większe koszty. Niebezpieczny jest również wyciek freonu z urządzenia, który oprócz bezpośredniego zagrożenia dla środowiska może pośrednio doprowadzić do zatarcia sprężarki, której koszt naprawy będzie porównywalny z zakupem nowego urządzenia.

Klimatyzator to wygoda nie tylko podczas upalnych dni, ale również uzupełnienie ogrzewania w zimie czy alternatywa w pierwszych miesiącach chłodu. Jednak żeby służył on nam przez wiele lat i spełniał swoje funkcje powinniśmy dokonywać regularnych przeglądów, przeprowadzanych przez certyfikowaną ekipę, czyścić filtry, a także prawidłowo konserwować urządzenie. Wymianę starego klimatyzatora należy rozważyć, kiedy koszty naprawy urządzenia przekraczają wartość nowego modelu lub na rynku nie mamy dostępu do części zamiennych.