Jest to przede wszystkim wygodne rozwiązanie do domów czy mieszkań, w których do schłodzenia mamy kilka pomieszczeń. Niezależnie od rodzaju wybranego systemu możemy dobrać odpowiedni rodzaj jednostki wewnętrznej.   

Chłód z sufitu

Jednym z rodzajów klimatyzatora typu split są jednostki kasetonowe. Jest to wygodne rozwiązanie, niewymagające od właściciela wydzielania specjalnej przestrzeni, którą musiałoby zająć urządzenie montowane wewnątrz. Klimatyzatory kasetonowe dedykowane są do wyższych pomieszczeń, gdzie mamy możliwość obniżenia sufitu i umieszczenia w nim całego mechanizmu, którego wysokość wynosi ok. 30 cm. Chociaż kasetony są prawie niezauważalne, równomiernie rozprowadzają powietrze po całym pomieszczeniu w 1, 2, 3 lub 4 kierunkach. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest urządzenie czterokierunkowe, którego praca nie tworzy pustych korytarzy powietrznych, a masy chłodniejsze mieszają się z cieplejszymi, tworząc odpowiednią temperaturę.

Ceny klimatyzatorów kasetonowych zaczynają się od 3000 zł.

Eleganckie klimatyzatory ścienne

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w mieszkaniach i domach o ograniczonej powierzchni, są klimatyzatory ścienne. Nowoczesne jednostki mają niebanalny design oraz atrakcyjne, dodatkowe funkcje, które zwiększają komfort użytkowania. Jednostki ścienne, to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jakie montujemy w mieszkaniach na przestrzeni ostatnich kilku lat. Urządzenia te charakteryzują się nie tylko niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu zgrabnie wpasowują się w estetykę pomieszczenia, ale są także łatwe w obsłudze i montażu. Przede wszystkim nie wymagają od instalatora znaczniej ingerencji w konstrukcję budynku. Całe okablowanie wraz z rurkami odprowadzającymi skropliny zostaje poprowadzone w bruździe o średnicy ok. 6 cm, którą wykuwa się w ścianie lub podłodze, tak żeby wyprowadzić wodę na zewnątrz i połączyć ze sobą dwie jednostki.

Klimatyzatory ścienne są także wyposażone w funkcję wifi, dodatkowe filtry (np. z witaminą C lub węglem aktywnym, który skutecznie pochłania nieprzyjemne zapachy) czy tryb nocny, w którym klimatyzator automatycznie dba o komfort cieplny domowników, pracując prawie bezszelestnie. Ceny jednostek ściennych wraz z agregatem zewnętrznym rozpoczynają się od 2000 zł.

Wielozadaniowe jednostki przypodłogowo-sufitowe

Na rynku HVAC dostępne są także klimatyzatory przypodłogowo-sufitowe. Wyglądem przypominają małe grzejniki, jednak skutecznie ochłodzą nawet dużą przestrzeń. Montuje się je przy podłodze pod oknem lub pod sufitem. Chociaż są one wydajne ich montaż jest nieco bardziej skomplikowany i wymagający, a ceny znacznie wyższe. Nie idzie to jednak w parze z wyglądem, który jest zdecydowanie mniej atrakcyjny niż jednostek ściennych czy kasetonowych. Do ich najważniejszych zalet należy jednak cicha praca, która nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Z powodzeniem możemy montować je w dużych domach, jednak najlepiej sprawdzą się w przestrzeniach hotelowych i biurowych.

Bezbolesna kanałówka do zadań specjalnych

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem klimatyzacyjnym jest tzw. klimatyzacja kanałowa. Poprzez swoją specyfikę może być ona montowana tylko w domach jednorodzinnych. Ponieważ wymaga wprowadzenia wielu zmian w konstrukcji budynku, najlepiej przewidzieć jej montaż już na etapie powstawiania projektu. Klimatyzacja kanałowa to niezwykle komfortowe i prawie niezauważalne rozwiązanie, na które mogą sobie pozwolić tylko posiadacze domów jednorodzinnych. Jej montaż i projekt jest zdecydowanie bardziej skomplikowany niż pozostałych jednostek. Klimatyzacja centralna opiera się na rozprowadzeniu chłodnego powietrza poprzez kanały wentylacyjne i wprowadzenie go do pomieszczeń za pomocą kratek. Podstawową wadą systemu jest brak możliwości sterowania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach przy zastosowaniu jednej jednostki wewnętrznej.

Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na montaż jakiegokolwiek stałego urządzenia klimatyzacyjnego, możemy zdecydować się na mobilne rozwiązanie, jakim jest klimatyzator przenośny, zwany monoblokowym. Chociaż jest to rozwiązanie krótkotrwałe i zdecydowanie mniej efektywne niż montaż stałego systemu klimatyzacyjnego, z pewnością przyniesie nam ulgę podczas najbardziej upalnych dni w roku. Jego zasada działania polega na wystawieniu przez uchylone okno rury wyrzutowej, którą odprowadzane jest ciepłe powietrze i ochładzanie powietrza wewnątrz.