Filtry HEPA, które zbudowane są z porów o średnicy 0,3 µm (mikrometr) z łatwością wyłapują roztocza, sierść zwierząt, zarodniki grzybów oraz najważniejsze – lotne związki organiczne, w tym cząsteczki PM 2,5 – składnik smogu. Poprzez swoją specjalistyczną budowę, tego typu filtry montuje się także w klimatyzatorach typu split lub multisplit. W ten sposób jednostki nie tylko mogą chłodzić czy ogrzewać powietrze, ale także je oczyszczać. Wymiana filtra w puryfikatorze może być automatycznie sygnalizowana przez urządzenie lub wymagać od nas ręcznego kontrolowania jego stanu. Informację o terminie przydatności danego filtra do użycia, znajdziemy na opakowaniu. Coraz popularniejsze stają się także filtry z węglem aktywnym, do zadań których należy neutralizacja nieprzyjemnych zapachów.

Uwaga na koszty użytkowania

Na ogół większość oczyszczaczy wyposaża się w energooszczędny tryb pracy, dlatego pobór prądu nie jest duży. Największą część budżetu pochłania wymiana filtrów. Ich cena waha się od 100 do nawet 500 zł, a niektórzy producenci zalecają wymieniać je dwa lub trzy razy do roku. Na popularności zyskują oczyszczacze powietrza tworzone w myśl zasady „zero waste”, w których nie ma konieczności kosztownej wymiany filtrów. Możemy je myć w zmywarce lub przecierać zwilżoną ściereczką, a one nie tracą swoich właściwości. Jednak pamiętajmy, że nie wszystkie filtry możemy oczyszczać w ten sposób. Jednorazowe filtry należy użytkować przez określony czas, jaki zaleca producent. Puryfikatory bez konieczności wymiany filtrów są droższe niż klasyczne modele z wymiennymi, jednak w trakcie dalszej eksploatacji, jedyne koszty, jakie ponosi użytkownik, to te widoczne na rachunku za prąd.

2 w 1, czyli oczyszczacz z funkcją nawilżania powietrza

Zanim kupimy oczyszczacz, przyjrzyjmy się jego dodatkowym funkcjom – na co warto postawić? Puryfikatory, które mają wbudowaną funkcję nawilżania powietrza, to dobry wybór w mieszkaniach szczególnie narażonych na suche powietrze w sezonie jesienno-zimowym, kiedy to wilgotność w mieszkaniu znacznie spada. Suche powietrze utrudnia oddychanie, co przekłada się na gorsze samopoczucie oraz problemy z koncentracją. Utrzymana na odpowiednim poziomie wartość wilgotności powietrza pozwoli także zmniejszyć ilość drobnoustrojów oraz bakterii czy wirusów. Oczyszczacz z funkcją nawilżania warto wziąć pod uwagę, kiedy w domu mieszkają dzieci, dla których suche powietrze może być szczególnie uciążliwe. Prawidłowy poziom wilgotności w domu powinien utrzymywać się na poziomie 40-60%. Oczyszczacze wyposażone w opcję nawilżania automatycznie dostosowują poziom wilgotności do potrzeb mieszkańców. Modele 2 w 1 to więcej dodatkowych funkcji w jednym urządzeniu, jednak trzeba liczyć się z tym, że będą one wymagały więcej uwagi od użytkownika. Elementy należy regularnie czyścić oraz systematycznie opróżniać zbiornik z wodą, w którym mogą namnażać się bakterie. Filtr znajdujący się w urządzeniu powinniśmy regularnie wymieniać, co może spowodować zwiększenie się kosztów.

Lampa UV i jony ujemne – wygodne połączenie dla alergików

Coraz więcej nowoczesnych oczyszczaczy powietrza wyposażonych jest w lampę UV oraz funkcję jonizacji. Lampa odpowiada za likwidację bakterii, wirusów oraz grzybów. Natomiast jonizator ładuje powietrze jonami ujemnymi (anionami tlenu), które są szczególnie pożądane, ponieważ wychwytują wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powietrza, dociążając je i opadając z nimi na ziemię. W ten sposób jony ujemnie neutralizują alergeny krążące po mieszkaniu nie tylko w trakcie wiosennego pylenia, dlatego na jonizację najlepiej zdecydować się, kiedy mamy w domu alergika. Czy wybrany oczyszczacz posiada funkcję jonizacji powietrza, sprawdzimy na opakowaniu. Jeżeli mieszkańcy cierpią na alergie wziewne, warto także sprawdzić, czy dany produkt posiada certyfikat ECARF (Fundacja Europejskiego Centrum Badań Alergii), który potwierdza, że wybrany oczyszczacz powietrza pomaga łagodzić objawy alergii.

Mały czy duży metraż?
Kolejnym parametrem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przed zakupem oczyszczacza powietrza, jest jego wydajność. Jeden oczyszczacz nie poradzi sobie z wyłapaniem szkodliwych cząsteczek w całym 100-metrowym domu, ponieważ jego działanie blokują ściany oraz większe przedmioty. Podczas wyboru puryfikatora pod uwagę należy wziąć rozmiar pomieszczenia, w którym urządzenie będzie pracować. Najczęściej producenci podają na opakowaniu zalecaną powierzchnię, którą dany oczyszczacz może obsłużyć. Oprócz tego należy pamiętać, że im większe pomieszczenie, tym więcej czasu urządzenie będzie oczyszczało powietrze. Żeby proces filtracji był skuteczny powinien on, odbywać się od 3 do 4 razy na godzinę. Jeżeli nie jesteśmy pewni, w jakim miejscu ustawić swój oczyszczacz, rekomenduje się, aby stawiać go w sypialni, ponieważ to w niej spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby (od 7 do 9 godzin). Większość urządzeń jest wyposażona w nóżki z kółkami, które zapewniają mobilność. Dzięki temu puryfikator możemy postawić w pokoju dziennym, natomiast wieczorem przenieść go do sypialni lub pokoju dziecka.

Funkcjonalne, ale i oryginalne – designerskie puryfikatory

Oczyszczacz powietrza oprócz dodatkowych funkcji, które dbają o nasze zdrowie i komfort, uzupełnia także wystrój mieszkania. Minimalistyczne, przypominające ozdoby wnętrz czy z nietuzinkowym wykończeniem – wśród nowoczesnych puryfikatorów każdy znajdzie coś dla siebie, a wybrane urządzenie podkreśli charakter wnętrza. Dodatkowo oczyszczacze posiadają cyfrowe wyświetlacze, które na bieżąco przekazują użytkownikom informacje o stanie oraz jakości powietrza w mieszkaniu. Niektóre z nich możemy sparować z telefonem, dzięki czemu będziemy mieli stałą kontrolę nad pracą urządzenia oraz możliwość zdalnej regulacji jego działania. Jeżeli wśród mieszkańców znajdują się dzieci, warto zorientować się czy konkretny model posiada możliwość blokady rodzicielskiej. W ten sposób zaprogramowane przez nas ustawienia nie zostaną zmienione przez małych domowników.

Oczyszczacz powietrza to skuteczny sposób w walce ze smogiem w domu. Szeroki wybór jednostek pozwala znaleźć i dopasować urządzenie odpowiednie do potrzeb domowników.