Jak poradzić sobie z upałem: sprawdzone sposoby na gorące lato
Wysokie temperatury w sezonie letnim nikogo nie dziwią. Kiedy jednak słupek rtęci przekracza 30°C, warunki stają się trudne do zniesienia. Upał obniża zdolność koncentracji, organizm się przegrzewa, a nam brakuje energii. Jak skutecznie przetrwać okres afrykańskich temperatur i w pełni korzystać z uroków lata?
Gdy wysokie temperatury utrzymują się przez cały sezon, a nas czeka kolejna noc w dusznym mieszkaniu – szybko pragniemy powrotu chłodniejszych dni. Upał szczególnie doskwiera w trakcie pracy w nieklimatyzowanych pomieszczeniach oraz podczas przebywania na zewnątrz. Sprawdź skuteczne triki, które pomogą Ci przetrwać gorący, wakacyjny czas.
Zatroszcz się o swoje zdrowie
Najważniejsze podczas upalnej aury jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Podczas fali wysokich temperatur powinniśmy przyjmować od 2 do 3 litrów płynów dziennie. Upał wzmaga naszą potliwość, przez co należy podwójnie uzupełniać poziom wody i substancji mineralnych. Na ten czas ograniczmy spożywanie alkoholu i kofeiny, które prowadzą do podwyższenia ciśnienia, co działa moczopędnie, powodując wydalanie cennych pierwiastków m.in. potasu i magnezu. Zrezygnujmy również ze słodkich napojów. Gaszą one pragnienie tylko na chwilę, a poprzez słabe wchłanianie nie nawadniają organizmu w odpowiedni sposób.
W trakcie najintensywniejszego słońca nie powinniśmy wychodzić z mieszkania lub schłodzonych pomieszczeń na zewnątrz. Jeśli jednak nie mamy możliwości zrobienia sobie przerwy w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między 12 a 14, pamiętajmy o odpowiednim ubraniu oraz obowiązkowym nakryciu głowy. Wybierajmy jasne oraz przewiewne tkaniny wykonane z naturalnych materiałów, w których będziemy czuć się swobodnie. Koniecznie pamiętajmy o kremach z filtrem UVA i UVB. Zabezpieczą one naszą skórę przed intensywnymi promieniami oraz zmniejszą ryzyko wystąpienia poparzeń, szczególnie u osób z jasną karnacją.
Jak ochłodzić mieszkanie?
Nawet odpowiednie nawadnianie organizmu może nie poprawić naszego samopoczucia, kiedy przebywamy w dusznym i parnym pomieszczeniu. Nie każdy z nas może pozwolić sobie na montaż klimatyzacji w domu, dlatego szukamy innych alternatyw na ochłodzenie domowej przestrzeni. Najtańszym rozwiązaniem będzie stworzenie tzw. przeciągu kontrolowanego. Wybierzmy okna po dwóch przeciwnych stronach mieszkania i zostawmy je otwarte na jakiś czas. Najlepiej zabezpieczyć wszystkie lekkie przedmioty znajdujące się w zasięgu przeciągu oraz starajmy się przebywać jak najmniej w tak wietrzonych pomieszczeniach, ponieważ zbyt intensywne powiewy mogą wpędzić nas w chorobę lub przeziębienie. Przeciąg „pod kontrolą” zapewni sprawniejszy obieg powietrza, ale będzie to korzystny zabieg tylko wtedy, kiedy temperatura na dworze nie będzie wyższa niż 25°C. Najskuteczniej będzie przewietrzyć mieszkanie po zachodzie słońca i w nocy, między 4 a 6 godziną, kiedy temperatura znacznie spada. Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z wysoką temperaturą w mieszkaniu będzie montaż rolet. W trakcie upalnego dnia należy cały czas trzymać je opuszczone, tak żeby promienie słoneczne nie dostały się do środka. Warto wybierać te o jasnych kolorach odbijających światło. Ochroni to przedmioty we wnętrzu przed zbyt dużym nagrzaniem. Wyłączmy również wszystkie zbędne urządzenia elektroniczne, które generują dodatkowe ciepło.
Profesjonalne sposoby schładzania przestrzeni
Jeżeli żadne z domowych sposobów nie radzą sobie ze zbyt wysoką temperaturą w domu, która będzie najbardziej odczuwalna na wyższych kondygnacjach oraz na poddaszach, można rozważyć zakup specjalistycznych urządzeń. Do wyboru mamy tradycyjne wiatraki, zwykłe wentylatory lub klimatyzatory przenośne. Wentylatory elektryczne lub klimatyzatory monoblokowe przyniosą ulgę podczas największych upałów. Ich ceny zaczynają się już od 50 zł w przypadku wentylatorów oraz od 1000 zł wzwyż w przypadku monobloków. Należy pamiętać, że schładzają one tylko wybrane pomieszczenia, ale możemy dowolnie przenosić je w wybrane miejsce. W przypadku użytkowania tego typu klimatyzatorów należy wziąć pod uwagę nieco wyższy rachunek za prąd. Oprócz tego monobloki do prawidłowej pracy potrzebują dostępu powietrza z zewnątrz, np. przez otwarte okno. Przez nie wystawia się elastyczną rurę, która wyprowadza ciepło z mieszkania. Cały proces może wydawać się nieskuteczny, ponieważ do środka ponownie będzie dostawało się ciepłe powietrze. Dlatego dla bardziej efektywnego chłodzenia warto zainstalować adapter okienny, który zapobiegnie cofaniu się gorącego powietrza do wewnątrz. Jego prosty i szybki montaż zwiększy wydajność urządzenia, zapewniając komfort jego użytkownikom.
Szczególną uwagę podczas gorących, letnich dni powinniśmy zwracać na dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze – to oni są najbardziej narażeni na negatywne skutki upałów, jak omdlenia czy odwodnienia. Walcząc z wysokimi temperaturami, warto rozważyć też montaż klimatyzacji w domu czy mieszkaniu. To coraz łatwiej dostępne rozwiązanie, którego projekt i montaż najlepiej powierzyć doświadczonym specjalistom.