KLIENT: 

Fitness Platinium

ADRES:

ul. Wodospady 4, Kraków

TERMIN:

2017

WYZWANIE:
W salach treningowych, gdzie na małych przestrzeniach ćwiczy wiele osób, brak sprawnej filtracji powietrza powoduje, że oddycha się powietrzem bogatym w nieprzyjemne zapachy, wilgoć i dwutlenek węgla. W takich warunkach nie może być mowy o komfortowym treningu ani samopoczuciu. Co więcej, kluby fitness często łączą w sobie pomieszczenia o odrębnych funkcjach, a przez to zmiennych warunkach, które wymagają różnorodnych parametrów, a także muszą spełniać odpowiednie wymogi sanitarne.

ROZWIĄZANIE:
Zapewnienie ćwiczącym jak najwyższego komfortu to zadanie dla kompleksowej instalacji klimatyzacyjnej, która dzięki szerokim możliwościom sterowania w każdej części klubu zapewni optymalne dla danego rodzaju treningu warunków (temperaturę oraz wilgotność powietrza).

OPIS INSTALACJI:

Instalacja została zaprojektowana w oparciu o  kompleksowy system TMV 5 w technologii VRF, czyli rozwiązanie TOSOT dla średnich i dużych obiektów komercyjnych. System charakteryzuje się szeregiem udogodnień dla projektantów – umożliwia projektowanie instalacji, których długość wynosi nawet 1000 m, a także równoczesną pracę aż 80 jednostek wewnętrznych. W inwestycji wykorzystano 40 jednostek kasetonowych 4-stronnych, które zapewniają optymalny nawiew, cyrkulację i równomierny rozkład powietrza. To wydajne urządzenia, które dzięki nowoczesnej technologii silnika DC oraz płynnej regulacji prędkości, osiągają sprawność wyższą nawet o 30% w stosunku do innych rozwiązań rynkowych. 4-kondygnacyjny klub fitness o łącznej powierzchni blisko 2500 m² obsłuży 7 modułowych jednostek zewnętrznych o maksymalnej wydajności pojedynczej jednostki na poziomie 22HP, a także pracy w zakresie chłodzenia (od 22,40 do 61,50 kW) oraz grzania (od 25 do 69 kW). Kompaktowość i niewielkie wymiary pozwoliły na ich transport bez konieczności użycia dźwigu, a zmniejszenie wymaganej powierzchni montażowej znacząco zmniejszyło obciążenie dachu. W tego typu inwestycjach liczy się wysoka efektywność i energooszczędność urządzenia, a system TMV 5 to również modułowa seria urządzeń z funkcją odzysku ciepła – Heat Recovery. Zastosowanie X jednostek pozwoli na oszczędność w poborze energii elektrycznej do 75%, a także pracę urządzeń w pięciu trybach: pełnego chłodzenia, głównie chłodzenia, pełnego odzysku ciepła, głównie grzania oraz pełnego grzania. Wielostrefowe zarządzanie centralą wentylacyjną umożliwi nowość w ofercie produktowej chińskiego producenta – moduł komunikacji obsługujący nagrzewnice freonowe – AHU KIT. Zestaw składa się z dwóch urządzeń – elektronicznego zaworu rozprężnego oraz skrzynki sterowania, a możliwość łączenia ich w moduły zwiększa efektywność oraz zakres pracy instalacji, która w ramach jednego systemu osiąga moc nawet 168 kW, utrzymując pobór mocy pojedynczej jednostki na poziomie 5W. Niewielkie wymiary urządzeń pozwalają na łatwy montaż, a kompaktowa konstrukcja na dopasowanie do różnorodnych przestrzeni.

System TMV 5 od TOSOT bazuje na ekologicznym czynniku chłodniczym R410A.

GENERALNY PROJEKTANT:

Tomasz Czerkawski

NADZÓR:

Michał Skolud

KIEROWNIK ROBÓT:

Jarek Hrehorowicz, CentroClima

INWESTOR: 

Platinium

GENERALNY WYKONAWCA: 

Platinium