KLIENT:

Klaster Zrównoważona Infrastruktura

ADRES:

ul. Brzozowy Zagajnik, 32-002 Kokotów

TERMIN:

2014 – projekt
2015 – realizacja
2016 – prace wykończeniowe

WYZWANIE:

Wykonanie instalacji grzewczej, chłodzenia i wentylacji dla budynku biurowego z halą produkcyjna w Kokotowie. Utrzymanie odpowiedniej wymiany powietrza w budynku, zapewniającą komfort użytkowania oraz zbilansowanie strat i zysków ciepła.

ROZWIĄZANIE:

Głównym założeniem projektowym było przygotowanie instalacji grzewczej, chłodzącej i wentylacyjnej, tak aby budynek spełniał normy i wytyczne budownictwa technologii pasywnej, która w długoletniej perspektywie obniży koszty użytkowania, w przeciwieństwie do tradycyjnego budownictwa tego typu obiektów. Dodatkowo, budynek został wyposażony w podgrzewacz ciepłej wody użytkowej oraz gruntowy wymiennik ciepła, zapewniający wstępne podgrzanie powietrza zewnętrznego w okresie zimowym, oraz schłodzenie w okresie letnim. Instalacje zostały wyposażone w gruntowe wymienniki ciepła, rekuperatory wentylacyjne z wysokosprawnym odzyskiem ciepła oraz wysokosprawną powietrzną pompę ciepła dla celów grzewczych, cwu i klimatyzacyjnych. Założenia projektowe obejmowały zastosowanie zdecydowanie grubszej izolacji na kanałach wentylacyjnych niż standardowo przewidują to przepisy oraz wykonanie kanałów w bardzo dużej klasie szczelności.

OPIS INSTALACJI:

W opisywanym budynku, w części biurowej, do celów grzewczych wykorzystano rekuperatory wyposażone w wysokosprawne pompy ciepła, które zapewniają wentylację pomieszczeń oraz ich ogrzewanie w okresie zimy . Powietrze wstępnie podgrzewane jest przez wymienniki glikolowe, których dolnym źródłem ciepła jest grunt, jednocześnie latem te same wymienniki zapewniają ochłodzenie powietrza czerpanego z zewnątrz. Tak przygotowane wstępnie powietrze trafia do rekuperatorów, gdzie poddane zostaje dalszej obróbce cieplnej na wymienniku odzysku ciepła i ewentualnie na nagrzewnicy pompy ciepła. Instalacja ta jest jedynym źródłem ciepła dla pomieszczeń biurowych tej inwestycji. Z uwagi na wykonanie budynku w technologii pasywnej taka instalacja zapewnia prawidłowy komfort użytkowania obiektu oraz znikome koszty potrzebne na ogrzewanie i chłodzenie. Hala produkcyjna również została wybudowana w standardzie technologii pasywnej, co pozwoliło na zainstalowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji, które to zapewniają stały komfort cieplny pomieszczenia oraz odpowiedni mikroklimat powietrza. Wentylacja oparta na rekuperatorach wyposażonych w wysokosprawne wymienniki odzysku ciepła (podobnie jak w pomieszczeniach biurowych) wyposażone zostały we wstępne wymienniki glikolowe z dolnym źródłem gruntowym. Ich zadanie jest dwojakie: w okresie zimy podgrzać, a w okresie lata schłodzić czerpane powietrze zewnętrzne. Ogrzewanie oraz chłodzenie zrealizowano w oparciu o powietrzną pompę ciepła w technologii VRF, która również zapewnia ciepło do podgrzania ciepłej wody użytkowej na cele sanitarne. Bramy wjazdowe do hali wyposażono w zimne kurtyny powietrzne zapewniające zabezpieczenie przed nadmierną infiltracja powietrza z zewnątrz w momencie ich otwierania. Wszystkie urządzenia wentylacyjno- klimatyzacyjne zostały wpięte w zbiorczy system automatyki budynku pozwalający na synchronizację pracy urządzeń i nadzór nad nimi z jednego stanowiska obsługi.

EFEKT:

Dzienny pobór: 44 os. · 5 l/os.·doba + 10 os. · 21 l/os.·doba = 430 l/doba
Dobrano zasobnik o pojemności 300l
Urządzenie jest w stanie dogrzać nadwyżkę (130l) w ciągu dnia roboczego
Niskie zapotrzebowanie energetyczne: 15 kWh/mkw

UŻYTKOWNIK:

Jako użytkownik budynku, mogę potwierdzić komfort związany z eksploatacją i codziennym korzystaniem. Zaproponowane rozwiązanie zdecydowanie sprawdza się w praktyce – dobór urządzeń i dostosowanie temperatur przez Inżynierów CentroClimy zapewniają sprzyjający pracy klimat.

Thesla Green Sp. z o.o.

GENERALNY WYKONAWCA:

MURKRAK Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka komandytowa, stały klient, wcześniejsze współprace: Instytut Książki przy ul. Z. Wróblewskiego 6 w Krakowie, Dom jednorodzinny w Kokotowie.

MURKRAK

NADZÓR:

Magdalena Szczerba, Inspektor Nadzoru Inwestorskiego.

Całość współpracy wspominam bardzo pozytywnie – przede wszystkim z uwagi na rzetelność profesjonalizm ze strony CentroClima. Moje obowiązki ograniczyły się zatem wyłącznie do kontroli zgodności wykonanych prac z obowiązującymi normami i wymogami technicznymi, które zostały spełnione bez zarzutów. Zdecydowanie polecam!

Magdalena Szczerba

GENERALNY WYKONAWCA:

Klaster Zrównoważona Infrastruktura